Aktualizacja: 18.11.2024 05:22 Publikacja: 04.02.2020 07:22
Podczas pobytu delegacji Sztabu Generalnego w Republice Korei w październiku 2019 r. czołg K2 był prezentowany szefowi Sztabu Generalnego WP, gen. Rajmundowi Andrzejczakowi na wystawie ADEX 2019 i w jednostce liniowej. Fot./SG WP.
Foto: Podczas pobytu delegacji Sztabu Generalnego w Republice Korei w październiku 2019 r. czołg K2 był prezentowany szefowi Sztabu Generalnego WP, gen. Rajmundowi Andrzejczakowi na wystawie ADEX 2019 i w jednostce liniowej. Fot./SG WP.
Zanim zajmiemy się rzeczywistymi możliwościami zastąpienia T-72, PT-91 i być może Leopardów 2 nowym wozem, prześledźmy rozwój wypadków medialnych.
Cały „fakt medialny” (by nie użyć słowa „histeria”) zaczął swój żywot od tekstu zamieszczonego na portalu niemieckiego dziennika „Die Welt” 2 stycznia 2020 r. Jego autor, Philipp Fritz, chwalił w nim polskie podejście do obronności. Uznał zwiększanie udziału faktycznych wydatków obronnych w PKB Polski do 2030 r. do 2,5 proc. (wobec faktycznie mniej niż 2% do 2019 r. włącznie) za krok we właściwym kierunku. To miałoby zapewnić Warszawie możliwość wydawania znacznych kwot na zakupy nowego uzbrojenia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Niewypały polskiej zbrojeniówki w walce o unijne granty to efekt naszej słabości – ale też premii dla dużych graczy. Z obecnymi kryteriami te programy, z punktu widzenia naszej branży, nie mają sensu.
Wojsko nie zareklamowało zimowych butów, ale prokurator wojskowy oskarżył producenta o oszustwo na gigantyczną kwotę. Sąd Okręgowy w Krakowie oczyścił go teraz z zarzutów.
Dziś w skarżyskiej spółce Mesko powinno zostać podpisane porozumienie dotyczące sprzedaży piorunów w ramach unijnego programu EDIRPA. Ale firma ma problemy z terminową realizacją dostaw.
Polacy są sceptyczni wobec wyboru, którego dokonali niedawno Amerykanie. Nie mają pewności, czy Donald Trump jako 47. prezydent USA poprawi bezpieczeństwo Polski.
Liczba chętnych do służby wojskowej wzrasta, nie wszyscy jednak od razu są przez armię wcielani do służby zawodowej.
Już realizowane i zapowiadane programy rządowe dokapitalizowania przemysłu obronnego mają wartość prawie 10 mld zł. Jednak nawet jeśli uda się je zrealizować, to na efekty przyjdzie czekać kilka lat.
– Komunikujemy sprawy jasno: jeśli nas zaatakujecie, będziemy walczyć o każdy centymetr naszego terytorium – mówi generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Dlaczego spada liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią? Wojsko wdrożyło nowy sposób działania, a bariera staje się w większym stopniu nie do przebycia, bo pokonując ją, można wpaść w niebezpieczną pułapkę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas