MSPO 2021. Pancerny Abrams w kieleckim salonie

Prawie 400 międzynarodowych wystawców z 27 krajów, 6 hal wypełnionych ekspozycjami czołówki firm zbrojeniowych z całego świata, najnowsza broń i sprzęt wojskowy oferowany przez rodzimych producentów – tak ma wyglądać najbliższy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Publikacja: 24.08.2021 16:02

MSPO 2021. Pancerny Abrams w kieleckim salonie

Foto: materiały prasowe

Zbrojeniowa wystawa MSPO w dniach 7 – 10 września ma po pandemii odzyskać należna jej pozycję w regionie i zaprezentować umundurowanym gościom z całego świata awangardową broń w znanym z przedcovidowych czasów najlepszym stylu.

Czytaj także: Kielecki salon obronny chce na scenę wrócić z tarczą

Taki jest dziś plan Andrzeja Mochonia prezesa Targów Kielce, organizatora imprezy. – Nasze targi otwierają się w tym roku kilka dni po brytyjskiej wystawie DSEI (Defence Security and Equipment International​) w Londynie, która w branży zbrojeniowej przełamuje pocovidową targowo –handlową, światową posuchę – zauważa Mochoń.

W cieniu amerykańskiego pancerza

Do otwarcia MSPO pozostały niespełna 2 tygodnie więc trwa rejestracja ostatnich zgłoszeń. Hale wystawowe, które jeszcze niedawno, w szczycie pandemii, mieściły covidowy szpital tymczasowy gruntownie uprzątnięto. – Nie poprzestaliśmy na dezynfekcji, uznaliśmy że trzeba na nowo pomalować filary i ściany – mówi prezes TK.

Organizatorzy zapewniają ,że impreza która zwykle gromadzi tysiące gości i setki egzemplarzy uzbrojenia i sprzętu będzie przygotowana do zachowania niezbędnych reżimów sanitarnych.

W tym roku hitem targów będzie bez wątpienia amerykański czołg Abrams – produkt General Dynamics Land Systems, w pełnym bojowym rynsztunku dostarczony wprost z europejskiej jednostki liniowej US Army. 250 tych ciężkich pancernych kolosów za ponad 23 mld zł zamierza zakupić polska armia i rozmieścić na wschodniej rubieży RP i NATO.

Potentaci prezentują broń

Prezesa Mochonia cieszy zwłaszcza znaczące zainteresowanie kielecką imprezą największych zbrojeniowych, globalnych graczy – Amerykanów – z czołowymi liderami obronnej produkcji – firmami Lockheed Martin ( supermyśliwce F-35, śmigłowce Black Hawk), Raytheon Technologies (zestawy Patriot), Northrop Grumman, Bell. Na swoje tradycyjne, prestiżowe miejsce na targach zamierza wrócić włoski gigant technologiczny Leonardo. Także brytyjskie koncerny z rakietowym MBDA na czele chcą być w Kielcach aby uzupełnić ofertę dla Polski zwłaszcza w dziedzinie systemów obrony przeciwlotniczej. Broń pancerną i technologie okrętów podwodnych na tegorocznym MSPO zaprezentują doskonali w tej dziedzinie Niemcy. Po niedawnym politycznym zawirowaniu na linii Tel Awiw – Warszawa skromniejsza będzie w Kielcach tegoroczna reprezentacja speców w projektowaniu m.in. broni precyzyjnej i systemów bezzałogowych – czyli firm z Izraela. Ten przykład zresztą najlepiej ilustruje jak zbrojeniowy biznes zależy od polityki, poziomu i temperatury wzajemnych relacji między państwami.

Covid nadal przeszkadza

Niestety wpływ na frekwencję na MSPO ma też pandemia. Ograniczenia związane z zarazą wyeliminowały praktycznie reprezentację fabryk broni z Australii, choć przygotowania do wizyty w kieleckim salonie były mocno zaawansowane. Konieczność utrzymania rygorystycznych zasad przekraczania granicy z Ukrainą, związany z obowiązkiem kwarantanny ograniczył obecność producentów z sąsiedztwa, choć zbrojeniówki i spółki naszych krajów łączą od lat rozwojowe projekty.

PGZ strategicznym partnerem

Prezes Targów Kielce potwierdza, że prezydent Andrzej Duda podtrzymał tradycję i utrzymał honorowy patronat nad MSPO. Zanosi się też, że wystawa otrzyma tym razem solidne wsparcie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – W porównaniu do ubiegłego roku – w tym PGZ pokaże w pełnym spektrum swe technologiczne możliwości i zaprezentuje najnowszy sprzęt na najwyższym poziomie – twierdzi prezes TK. Polski czempion obronny jako partner strategiczny wystawy przygotowuje ekspozycję dla 32 spółek w całej hali C oraz na obszernym terenie zewnętrznym. Ekspozycji MSPO tradycyjnie towarzyszyć będzie Wystawa Sił Zbrojnych RP organizowana w tym roku pod hasłem „WYTRWAĆ-OPANOWAĆ-POKONAĆ”.

Andrzej Mochoń zapewnia, że uda się we wrześniu podczas wystawy odnowić trzyletnia umowę z liderem państwowej zbrojeniówki o strategicznym partnerstwie.

Zbrojeniowa wystawa MSPO w dniach 7 – 10 września ma po pandemii odzyskać należna jej pozycję w regionie i zaprezentować umundurowanym gościom z całego świata awangardową broń w znanym z przedcovidowych czasów najlepszym stylu.

Czytaj także: Kielecki salon obronny chce na scenę wrócić z tarczą

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami