To zaprojektowany w PIT-Radwar najnowszy mobilny, zdolny do przerzutu, radar przeciwlotniczy. „Bystra” to zarazem, pierwszy polski radiolokator z anteną aktywną, odporny na zakłócenia, z komputerową, cyfrową obróbką sygnałów.

„Bystra” wykrywa i wskazuje statki powietrzne nieprzyjaciela. Może także śledzić małe obiekty: rakiety, drony, a nawet wystrzelone granaty moździerzowe.

Czytaj także: MSPO 2019: Herkulesy i Javeliny dla Polski

Stacja radiolokacyjna ze stołecznych zakładów może już dziś być wizytówką branży. To produkt, którego nie powstydziłby się żaden z czołówki największych producentów sprzętu radiolokacyjnego na świecie – twierdzą eksperci.

""

Stacja Radiolokacyjna Bystra (P) obok Samobieżnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Poprad (L). Fot./Roman Bosiacki

radar.rp.pl

Zdaniem analityków to dzięki nowym radarom, m.in. ze stołecznego PIT Radwaru, najskuteczniej przybliżamy się obecnie do światowej czołówki zbrojeniowych firm. Przykłady? Już za kilka lat gotowy będzie najnowszy unikalny polski trójwspółrzędny radar wstępnego wykrywania VHF, działający w paśmie metrowym, kłopotliwym do „uciszenia” przez pociski przeciwradiolokacyjne nieprzyjaciela.  System Jest jednym z największych osiągnięć polskiej radiolokacji. Potrafi namierzyć „niewidzialne” obiekty chronione technologiami stealth i uznawane za praktycznie niewykrywalne.

Czytaj także: MSPO 2019: „Ottokar”, Borsuk, Bystra i Orliki torują drogę technologiom

Równolegle trwają prace nad innym obiecującym radiolokatorem – „Sajna”. To wielofunkcyjny radar kierowania ogniem dostosowany do pracy wielokanałowej, czyli śledzenia i naprowadzania pocisków na wiele celów naraz. System szykowany jest także do sterowania ogniem lądowej i morskiej artylerii kal. 35 mm.