Materiał powstał we współpracy z PZL-Świdnik
Aktualizacja: 15.09.2024 14:42 Publikacja: 11.03.2024 14:00
Materiał powstał we współpracy z PZL-Świdnik
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Materiał powstał we współpracy z PZL-Świdnik
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Największa przewaga samochodu elektrycznego nad spalinowym wynika z zerowej emisji CO2 podczas jazdy oraz zdecydowanie większej sprawności napędu.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to nie tylko doskonała okazja do zapoznania się z nowościami sprzętowymi. To także sposobność, by poznać plany firm na przyszłość.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada wsparcie dla kandydatów na studia wojskowe, którzy się na nie dostali, ale nie zostali wpisani na listę studentów, bo rok wcześniej je przerwali. MON ma też radę dla podchorążych.
Choć umowę ramową na 486 zestawów artyleryjskich Himars podpisaliśmy rok temu, do dziś nie rozpoczęły się negocjacje szczegółów. Nie ma szans, że kupimy aż tyle.
Po dziesięciu dniach analizy dowódca operacyjny zmienił zdanie i stwierdził, że z „dużą dozą prawdopodobieństwa” nic nie wleciało w naszą przestrzeń powietrzną. Kompromitacja?
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada tymczasowe wsparcie dla kandydatów na studia wojskowe, którzy się na nie dostali, ale nie zostali wpisani na listę przyszłych studentów.
Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaprezentowano katalog uzbrojenia, które polskie firmy chcą sprzedawać za granicą.
Za sprawą 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Targi Kielce staną się innowacyjnym centrum bezpieczeństwa. Swój sprzęt zaprezentuje 769 firm z 34 krajów.
Trwają negocjacje z Koreą Południową dotyczące zakupu kolejnych 180 czołgów. Wbrew zapowiedziom umowa nie zostanie jednak podpisana na początku września. Plany produkcji tych czołgów w Polsce stoją zaś pod znakiem zapytania.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ołeksandr Kamyszin, były ukraiński minister przemysłu strategicznego oświadczył, że Ukraina rozpoczęła produkcję amunicji kalibru 155 mm.
Zwłoki mężczyzny bez widocznych obrażeń znaleziono w korycie potoku w Bielsku-Białej w woj. śląskim. Możliwe, że to kolejna ofiara śmiertelna powodzi.
Zarząd Boeinga i związek zawodowy mechaników i inżynierów IAM zamierzają usiąść do negocjacji w tym tygodniu. Każdy dzień zwłoki to wielkie straty w finansach firmy, które i tak są w fatalnym stanie.
Mateusz Polaczyk zdobył złoty medal w konkurencji K-1 podczas zawodów Pucharu Świata we włoskiej Ivrei. Dziewiąte miejsce w finale kajakarek zajęła Klaudia Zwolińska.
Rząd Portugalii uruchomił z budżetu drugi pakiet 2 mld na budowę 33 tys. mieszkań do 2030 r. dla najbardziej potrzebujących rodzin. Z pierwszego na ponad 2 mld euro powstanie do 2026 r. 26 tys. mieszkań.
O godzinie 2 w nocy do Kłodzka, miasta w województwie dolnośląskim, dotarła pierwsza fala powodziowa. Poziom Nysy Kłodzkiej w mieście miał ok. południa znacznie przekroczyć ten notowany w czasie tzw. powodzi tysiąclecia.
Wielka Brytania znów odroczyła o 6 miesięcy wprowadzenie fizycznych kontroli warzyw i owoców importowanych z krajów Unii, aby nowy rząd mógł poznać opinie importerów. Nowe kontrole kosztowałyby 200 mln funtów rocznie. Obowiązują już na całą żywność i cięte kwiaty.
Na granicy z Czechami zamknięty został most w Głuchołazach, który łączy drogę krajową nr 40 z przejściem granicznym. Zamknięte pozostają także mosty w ciągu drogi krajowej nr 46 w Malerzowicach Wielkich, Nieprzejezdne były mosty na Olzie w centrum Cieszyna - Most Wolności i Most Przyjaźni, ale te zostały już otwarte.
„Gra z cieniem” Kingi Dębskiej, reżyserki „Moich córek krów”, „Zabawy, zabawy” czy „Planu B”, to serial o lekarce oskarżonej o morderstwo wysoko postawionej komunistki. W TVP2 i VOD będzie dostępny od 15 września.
Tama w Stroniu Śląskim została przerwana i woda zmierza rzeką Biała Lądecka w dół zlewni Nysy Kłodzkiej. Poważne zagrożenie dla miast położonych nad tymi rzekami - podał serwis informacyjny TVP3 Wrocław.
Most tymczasowy w Głuchołazach nie wytrzymał naporu wody - podał serwis remiza.pl. Chwilę później st. kpt. Paweł Kolera, rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Opolu poinformował w TVN24, że zarówno remontowany, jak i tymczasowy zostały porwane przez ciąg wody.
"Kto może, niech pomaga, kto nie może, niech nie przeszkadza" - zaapelował w serwisie X premier Donald Tusk.
Stolica Holandii, Haga jest pierwszym miastem na świecie, w którym nie będzie można reklamować żadnego środka transportu korzystającego z paliw kopalnych.
Komisja Europejska zezwoliła krajom Unii na zwiększenie wypłaty zaliczek bezpośrednich dopłat ze wspólnej polityki rolnej — do 70 proc. od października i do 85 proc. dla hodowców zwierząt i dotyczących powierzchni uprawnej.
Nowelizacja prawa wodnego z 2017 r. przekazała kompetencje w kwestii regulacji rzek Wodom Polskim. Samorządy nie mają więc prawnych narzędzi wpływania na tę kwestię. Zmieniła też definicję ścieku, wyłączając z niej wody opadowe - co rodzi problemy finansowe.
Za kilka dni kończy się tzw. okres zamknięty, w którym najwięksi akcjonariusze Trump Media nie mogli sprzedawać swoich udziałów. Były prezydent USA, Donald Trump zapewnia, że nie będzie pozbywał się walorów.
Poszkodowani powodzią w województwach dolnośląskim i opolskim mogą liczyć na szybkie wypłaty zasiłków powodziowych. Według rządu są na to przygotowane pieniądze.
Ustroń, miasteczko w powiecie cieszyńskim (województwo śląskie), po wylaniu potoku Młynówka w wyniku intensywnej nocnej ulewy, znalazł się częściowo pod wodą. Obecnie trwa uprzątanie skutków tzw. powodzi błyskawicznej, jaka nawiedziła to miasto.
- Mamy pierwszy stwierdzony zgon w powiecie kłodzkim - poinformował premier Donald Tusk na konferencji prasowej po odprawie ze służbami w Kłodzku. Jak podaje policja chodzi o śmierć w miejscowości Krosnowice. Jak podał asp. Tobiasz Fąfara, policja na razie nie jest w stanie dotrzeć do ciała.
Wylewająca się z rzek woda podmyła tory kolejowe. Polskie Koleje Państwowe i Czeskie Drahy informują o zawieszeniu większości połączeń między naszymi krajami.
Znak świadczący o obecności członków loży masońskiej na Zamku Książ znaleziono w tamtejszym parku. Teraz jest przechowywany w muzealnym sejfie.
Magdalena Fręch wygrała z Caroline Garcią 7:6(4), 7:5 i awansowała do finału turnieju WTA 500 w Guadalajarze. To dla Polki życiowy sukces oraz szansa na duże pieniądze i rankingowy awans.
Już w poniedziałek, 16 września odbędą się pierwsze konsultacje między rosyjskim bankiem centralnym a Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Na razie online.
- Prognozy w ciągu ostatnich 48 godzin zmieniały się, ale generalnie nie są one optymistyczne - mówił podczas odprawy służb w Nysie premier Donald Tusk. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że sytuacja hydrologiczna z każdą godziną będzie się pogarszać. Niż genueński zatrzymał się nad Polską, a to może oznaczać kolejne ulewy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas