To już druga z zamówionych przez Polskę w szwedzkim koncernie Saab szpiegowskich jednostek powstających na zamówienie Marynarki Wojennej. Polskie siły morskie do 2027 roku powinny otrzymać dwa nowoczesne okręty rozpoznania radioelektronicznego powstające obecnie w ramach wartego 620 mln euro programu „Delfin”. Głównym wykonawcą zlecenia floty wojennej RP jest szwedzki Saab, wyspecjalizowany w dziedzinie morskiego rozpoznania. Szwedzi, po wybudowaniu pływających platform (kadłubów okrętów) w polskiej stoczni już u siebie wyposażą je w niezbędne urządzenia rozpoznania radioelektronicznego.
ORP Delfin. „Oczy” i „uszy” floty
Okręty wywiadu sygnałowego SIGINT (Signal Intelligence) o wyporności 2200 t i długości 74 m, projektu o kryptonimie „Delfin” przeznaczone są do rozpoznania sygnałów radioelektronicznych i szpiegowania łączności radiowej. Saab zaprojektuje i wyposaży przyszłe delfiny w specjalistyczne sensory. Szwedzi zapewnią także wsparcie logistyczne eksploatowanym w przyszłości jednostkom morskiego rozpoznania.
- Nasz wkład w rozbudowę zdolności bojowych polskiej Marynarki obejmuje budowę zaawansowanych okrętów wyposażonych w światowej klasy sensory oraz w pełni zintegrowane systemy zadaniowe, w których Saab ma wieloletnie doświadczenie – podkreślał w podczas podpisywania kontraktów na delfiny Micael Johansson, prezydent i dyrektor generalny Saab.
Czytaj więcej
Szwedzka grupa przemysłowa i zbrojeniowa pomoże polskiej armii odsłonić zamiary nieprzyjaciela. Firma dobrze znana w Siłach Zbrojnych RP m.in. z dostaw przeciwokrętowych pocisków rakietowych RBS 15 wyposaży w sprzęt rozpoznania polską flotę wojenną i armię.
Eksperci sugerują, że przyszłe szpiegowskie okręty dla marynarki morskich RP będą zbliżone konstrukcyjnie do zbudowanej w polskiej stoczni w ostatnich latach dla Szwedzkiej Marynarki jednostki radioelektronicznego rozpoznania „Artemis” kończącej właśnie testy na Bałtyku. W jej przypadku budowę kadłuba zlecono jednak nie grupie Remontowa a gdyńskiej Stoczni Remontowej „Nauta”.