W środę w Warszawie przemysłowo- zbrojeniowy potentat z dalekiego kraju, który już kolejny rok zbroi Polskę odkrył dopuszczone do publicznej wiadomości szczegóły swojej podwodnej oferty. To odpowiedź na polskie potrzeby pozyskania przez Warszawę solidnej broni odstraszania w ramach modernizacyjnego programu „Orka” – tłumaczył Steve Sung Kyung Jeong b. wiceadmirał, kiedyś dowódca floty okrętów podwodnych, dziś wiceprezes zarządu Hanwha Ocean, szef działu okrętowego ds. międzynarodowego biznesu.
Pożytki z niemieckiej współpracy
Koreańczycy, którzy już dostarczają Siłom Zbrojnym RP dalekosiężne Haubice K9, nowoczesne czołgi K2 Black Panther, lekkie samoloty bojowe FA-50 a także wyrzutnie rakietowe ziemia- ziemia Chunmoo idą za ciosem i proponują teraz siłom morskim RP swoją nową konstrukcję niedawno wprowadzoną do eksploatacji - KSS III.
Czytaj więcej
Po sierpniowym symbolicznym paleniu blach dla pierwszej z zamówionych trzech fregat rakietowych nowej generacji dla sił morskich RP zaplanowano już kolejne kroki w największym obecnie , wartym ok. 8 mld zł programie modernizacji polskiej Marynarki.
To jednostki najnowszej generacji których pierwsze egzemplarze zbierają dopiero doświadczenia z bojowej eksploatacji w marynarce Południowej Korei, ale też zamówione zostały przez Indonezję: pierwszy okręt Dżakarta odbierze gotowy, dwa kolejne mają być montowane przez importera z modułów dostarczonych przez producenta.
Dziesięć rakietowych wyrzutni
KSS III to największa jednostka spośród tych które opuszczały wcześniej stocznię Hanwha Ocean na wyspie Geoje w prowincji Gyeongsang Południowy. Warto przypomnieć, że pionierskie KSS I, powstawały na początku lat 80-tych i w znacznym stopniu wykorzystywały technologie ówczesnych niemieckich U-bootów (obecnie Niemcy dostarczają rozwiązania napędowe). Kolejne wcielenia okrętów KSS były konsekwentnie rozwijane i doskonalone w porównaniu do nich najnowsza jednostka to prawdziwa potęga: kadłub długości prawie 90 m i 3600 ton wyporności mieści 36 osobową załogę i duży przedział dla transportu desantu, a do tego 10 pionowych wyrzutni rakiet balistycznych lub manewrujących i 6 wyrzutni torped (budowanych w oparciu o brytyjskie wzorce).