Dodatkowe systemy rakiet NSM popilnują Wybrzeża

Należące do PGZ warszawskie spółki PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały umowy z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Arerospace (KDA) na wykonanie i dostawy dwóch Morskich Jednostek Rakietowych oraz serwisowanie i produkcję rakiet NSM. Wartość transakcji to 1,1 mld zł.

Publikacja: 28.10.2023 09:23

MJR

MJR

Foto: Materiały prasowe

Termin realizacji kontraktu wyznaczono na 2029 rok - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

Czwartkowa umowa na dwie Morskie Jednostki Rakietowe dla Marynarki Wojennej RP, podpisana przez PIT-RADWAR, jest konsekwencją kontraktu ramowego zawartego 5 września 2023 r. podczas kieleckich targów obronnych pomiędzy Agencją Uzbrojenia i Kongsberg Defence & Aerospace.

Polsko – norweskie przedsięwzięcie

Obecnie Marynarka Wojenna dysponuje dwoma dywizjonami NDR. Jeden zakupiono w 2008 r. i dostarczano od 2012 r., drugi zamówiono w 2014 r. i przekazano wojsku w 2017 r.

Spółka PIT-RADWAR współpracowała z norweskim producentem broni przy realizacji obu kontraktów. W programie uczestniczą także Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki które przejęły i wdrożyły technologie serwisowania i produkcji komponentów rakiet NSM.

Czytaj więcej

Nowe morskie jednostki rakietowe polską tarczą na Bałtyku

- Gdy mówimy Morska Jednostka Rakietowa to w domyśle mamy wielopłaszczyznową współpracę norweskich partnerów z kilkoma spółkami polskiej zbrojeniówki, nie tylko PIT Radwarem i WZE, ale także z Jelczem – podkreślał prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Podpisana przez PIT-RADWAR umowa przewiduje wykonanie i dostawę także kilkudziesięciu specjalistycznych pojazdów wsparcia ( m.in. łączności, dowodzenia, wozów techniczno-serwisowych itp.).

materiały prasowe

- Polskie Nadbrzeżne Dywizjony Rakietowe są ważnym elementem całego systemu obronnego NATO –przypomina minister Błaszczak.

Dzięki swojej mobilności mogą zostać użyte do wzmocnienia obrony każdego europejskiego kraju. Elementy NDR były używane na ćwiczeniach sojuszniczych, między innymi w Estonii i Rumunii.

Dodatkowe kompetencje

Zakontraktowane dla Sił Zbrojnych RP dwie kolejne Morskie Jednostki Rakietowe będą mieć wyposażenie zapewniające porównywalne zdolności bojowe co funkcjonująca już od prawie dekady morska jednostka rakietowa pod Lęborkiem. Wartością dodaną stanowić będą najnowsze obecnie, dostępne na rynku wyposażenie w topowe wersje sprzętu i oprogramowania. Producent - norweski Kongsberg zapewni pakiet wsparcia szkoleniowego i technicznego łącznie z niezbędnymi do treningu rakietowego symulatorami.

Czytaj więcej

Rakietowe tarcze wykuwane w Kielcach

Za znaczącą część dostaw w ramach realizowanego kontraktu odpowiedzialne będą polskie podmioty, w szczególności PIT – RADWAR (dostarczy pojazdy dowodzenia, łączności a także warsztatowe) oraz firma Jelcz produkująca podwozia dla całego systemu. Dodatkowo w ramach obecnego kontraktu, firma Kongsberg rozwinie technologiczne zdolności Centrum Serwisowania Rakiet NSM na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych w Zielonce.

Najnowsze rakiety

Najważniejszym elementem wzmocnionej przeciwokrętowej tarczy są oczywiście dalekosiężne pociski rakietowe NSM Block 1A. Precyzyjna broń uderzeniowa do zwalczania celów nawodnych, ale także ważnych instalacji lądowych przeciwnika z odległości większej niż 135 mil morskich (250 km). W najnowszej wersji pocisku udało się jeszcze zwiększyć zdolności systemu wykrywania i przechwytywania celów na wodach otwartych i wodach przybrzeżnych w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze roku.

materiały prasowe

NSM to ważąca 400 kilogramów, czterometrowa, manewrująca rakieta naprowadzana unikalną, pasywną głowicą wykorzystującą GPS i systemy podczerwieni. Dekadę temu pocisk był przełomową konstrukcją o cechach stealth na rynku, i do dziś jest bronią niezwykle trudną do wykrycia i powstrzymania. System obserwacyjny głowicy zawiera bazę danych o okrętach, która pozwala identyfikować cele i eliminować zakłócenia. Kongsberg Defence&Aerospace informował że rakiety NSM jako oręż fregat i okrętów patrolowych zamawiają marynarki sojuszniczych krajów a Amerykanie (Lockheed Martin) wybrali ją dla swego myśliwca najnowszej generacji F-35.

Termin realizacji kontraktu wyznaczono na 2029 rok - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

Czwartkowa umowa na dwie Morskie Jednostki Rakietowe dla Marynarki Wojennej RP, podpisana przez PIT-RADWAR, jest konsekwencją kontraktu ramowego zawartego 5 września 2023 r. podczas kieleckich targów obronnych pomiędzy Agencją Uzbrojenia i Kongsberg Defence & Aerospace.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego