Spekulacje na temat trwających negocjacji powoli dobiegają końca. Przypomnijmy, że pod koniec lipca bieżącego roku szef MON po raz pierwszy ujawnił, że trwają rozmowy ws. pozyskania śmigłowców wielozadaniowych S70i Black Hawk dla wojsk aeromobilnych. W swoim oświadczeniu poskąpił jednak szczegółów, które poznaliśmy dopiero teraz.

I tak dowiedzieliśmy się, że rozmowy dotyczą pozyskania łącznie 32 śmigłowców, co oznacza, że jeśli dojdzie do podpisania kontraktu to flota dostarczonych i zamówionych Black Hawków w Wojsku Polskim wzrośnie do 40 sztuk.

Obecnie w Wojsku Polski służą cztery śmigłowce S70i Black Hawk, które eksploatowane są przez Zespół Lotniczy Jednostki Wojskowej GROM, a docelowo ich liczba ma wzrosnąć do ośmiu. Kontrakt na dodatkowe cztery maszyny dla specjalsów podpisano w 2021 r., a dostawa pierwszej maszyny planowana jest na rok bieżący.

Zakup 32 śmigłowców S70i Black Hawk wpisuje się w wielki plan modernizacji floty wykorzystywanej przez polską armię. Lista zakupowa jest bardzo długa. W ostatnich latach zamówiono łącznie 44 maszyny. Były to wspomniane już wcześniej osiem S70i Black Hawk dla Sił Specjalny, cztery śmigłowce AW101 dla Marynarki Wojennej oraz największy z tego zestawienia kontrakt na 32 śmigłowce AW149 dla wojsk aeromibilnych.

Warto zaznaczyć, że powyższa lista nie jest zamknięta. Cały czas nie cichną spekulacje na temat po potencjalnego zakupu śmigłowców AW101 w wersji transportowej również dla Sił Lądowych czy kolejnej partii również AW101 dla Marynarki Wojennej.