O starcie konsultacji poinformował na mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Z przedstawionych informacji wynika, że podmioty zainteresowane udziałem w konsultacjach, które wystartowały 14 lipca bieżącego roku, mają czas na zgłoszenie do 31 lipca.

Czego mają dotyczyć rozmowy? Z przekazanych informacji wynika, że rozmowy będą obejmować przede wszystkim kwestie operacyjne przyszłych polskich okrętów oraz wymogów, jakie przed nimi się stawia. Wśród nich wymieniono takie kwestie jak prędkość nawodna i podwodna, zdolność do operowania na dużych głębokościach czy np. zdolności bojowe jednostek. I tak wiadomo już, że zgodnie z założeniami przyszłe polskie OP mają posiadać zdolność rażenia celów podwodnych i nawodnych przy pomocy uzbrojenia torpedowego oraz zdolność do rażenia celów nawodnych, naziemnych i powietrznych przy użyciu uzbrojenia rakietowego.

Polskie okręty podwodne mają być także jednostkami czysto wielozadaniowymi. Stąd na liście zdolności m.in. możliwość desantu oraz podjęcia wojsk specjalnych, czy np. zdolność do użycia uzbrojenia minowego.