Korea ma kłopot ze zbrojeniowymi pożyczkami dla Warszawy

Koreańskie banki mają problem ze sfinansowaniem kolejnych kredytów na eksport dodatkowego uzbrojenia, które planuje zamówić Polska – twierdzą media z Seulu. Kłopoty z uzyskaniem pożyczek przez Warszawę koreańskie władze sygnalizowały już wiosną tego roku.

Publikacja: 27.07.2023 20:02

Oryginalna wyrzutnia systemu K239 Chunmoo na południowokoreańskim podwoziu w układzie 8×8.

Oryginalna wyrzutnia systemu K239 Chunmoo na południowokoreańskim podwoziu w układzie 8×8.

Foto: Hanwha Defense

Polski rząd, który w zeszłym roku złożył w Korei południowej gigantyczne zamówienia na sprzęt wojskowy: 1000 czołgów, 600 haubic, ponad 280 dalekosiężnych zestawów rakietowych Chunmoo i 48 lekkich samolotów bojowych FA-50 i zaciągnął na ich zakup astronomiczny kredyt, starał od tego czasu o kolejne pożyczki. Nie udało się ich uzgodnić w czerwcu tego roku – jak szeroko komunikował media. Teraz prasa potwierdziła, że w bankach wyznaczonych do finansowania eksportu uzbrojenia do Polski zaczynają wyczerpywać się limity na ten cel. Strona Polska liczy, że mimo wszystko uda się uzgodnić dodatkowe pieniądze na zakupy nowego sprzętu wojskowego. Jeśli doszłoby do porozumienia w sumie z poprzednimi zobowiązaniami wartość kredytów osiągnęłaby równowartość 77 mld zł. To wciąż nieoficjalne dane, władze koreańskie nie komentują prasowych enuncjacji.

Dodatkowe czołgi i haubice

Latem zeszłego roku Błaszczak jako swój osobisty sukces przedstawiał błyskawicznie wynegocjowanie w Seulu „zaledwie w ciągu kilku miesięcy" umów na warte dziesiątki miliardów zł czołgi K2 Black Panther, haubice K9 Thunder i lekkie myśliwce FA-50 czy wyrzutnie Chunmoo, odpowiednik amerykańskich, sprawdzonych w Ukrainie zestawów rakietowych HIMARS.

Foto: Maciej Nędzyński/CO MON

MON już wtedy unikało pytań i skąpiło wyjaśnień jak będą w długofalowej perspektywie finansowane bezprecedensowe zakupy już zamówionego sprzętu, a także co z pożyczkami na kolejne planowane kontrakty m.in. na dodatkowe czołgi K2 i haubice samobieżnych K9A1 „o porównywalnej liczbie jak z pierwszej partii".

Ekspresowa eksportowa potęga

O tym, że polskie zamówienia na broń budują eksportową potęgę Seulu od dawna piszą już zagraniczne media.

- Korea Południowa stała się jednym z największych eksporterów uzbrojenia na świecie, przyczyniły się do tego m.in. rządowe zakupy Warszawy – ocenił niedawno m.in. wpływowy "The New York Times".

Foto: Kpr. Piotr Szafarski 16 Dywizja Zmechanizowana/MON

- Zamówienia z Polski były dobrodziejstwem dla rządu rezydenta Yoon Suk-yeola – stwierdził jeden z największych amerykańskich dzienników wychodzący w Nowym Jorku. Pismo trzecie w kolejności pod względem nakładu w USA zaznaczyło jednak iż demokratyczna Korea jednocześnie odmawia przekazania pomocy militarnej Kijowowi. Eksport południowokoreańskiego uzbrojenia wzrósł w 2022 roku o 140 proc. – ujawnił "The New York Times".

- Zachodnie państwa, w tym m.in. USA i Niemcy, jedni z największych eksporterów broni na świecie wspierają militarnie Ukrainę i dlatego znaczna część produkowanego teraz przez te kraje uzbrojenia koncentruje się dziś na potrzebach wojennych. Na globalnym rynku broni powstała luka, którą wypełnia dziś południowokoreański sprzęt wojskowy - uważa NYT .

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku