Nowe okręty powstają w ramach Programu Delfin. Zgodnie z jego założeniami, Marynarka Wojenna otrzyma dwie jednostki. Kontrakt na ich budowę oraz dostawę otrzymał szwedzki Saab, który jako kontrachent jest zobowiązany do dostarczenia stronie polskiej gotowych jednostek. W praktyce oznacza to, że Szwedzi są odpowiedzialni przede wszystkim za dostarczenie najważniejszego wyposażenia okrętu, w tym systemu dowodzenia oraz wszelkich systemów rozpoznania.

Strona polska, w tym przypadku Remontowa Shipbuilding, otrzymała zadanie zbudowanie gotowej i w pełni sprawnej platformy, na którą trafi wspomniane wyposażenie. Remontowa Shipbuilding odpowiada także za przeprowadzenie wszelkich testów, w tym prób portowych oraz morskich.

Całkowita wartość umów na dwa wyspecjalizowane okręty rozpoznawcze  dla Marynarki Wojennej wynosi około 620 mln euro.

Program Delfin to jeden z kluczowych projektów modernizacyjnych dla Marynarki Wojennej. Wystarczy tylko wspomnieć, że obecnie zadania z zakresu wywiadu elektronicznego na polskim morzu pełnią dwie jednostki. Jest to ORP Nawigator oraz ORP Hydrograf. Młodsza  z jednostek, Hydrograf, weszła do służby w 1976 roku co oznacza, że wspomniana para pozostaje w linii już niemal 50 lat i pilnie wymaga następców.