Za pięć kompletnych jednostek ogniowych z wyrzutniami i zapasem kierowanych pocisków GEM-T Szwajcarzy zapłacą Ameryce 1,2 mld. dol. Rakietowa transakcja realizowana w formule międzyrządowej - Zagranicznej Sprzedarzy Wojskowej (Foreign Military Sales, FMS) obejmuje współpracę z przemysłem lokalnym. Raytheon i jego szwajcarscy kooperanci będą wspólnie pracować nad dostawą istotnych elementów systemu Patriot, aby precyzyjnie dostosować broń do specyficznych warunków alpejskiego kraju.
Dalekosiężny, odłamkowy efektor
Helweci dla swojego systemu wybrali pociski GEM-T TBM zdolne do zwalczania taktycznych rakiet balistycznych, pocisków manewrujących oraz wrogich samolotów. Pocisk przechwytujący MIM-104E GEM-T TBM (Guidance Enhanced Missile Theater Ballistic Missile) został wprowadzony na wyposażenie US Army w 2006 r., a w najnowszej wersji w 2019 r. rakiety tego typu do swoich zestawów Patriot zamówiła m.in. Rumunia.
Według Magazynu Militarnego MILMAG unowocześniony GEM-T jest przeznaczony do zwalczania przede wszystkim rakietowych pocisków balistycznych średniego zasięgu (taktyczno-operacyjnych), ale także pocisków manewrujących i statków powietrznych. To głęboko zmodernizowany starszy pocisk MIM-104C/D, który otrzymał zapalnik zbliżeniowy, nowy odbiornik radiolokacyjny o zwiększonej dokładności oraz nowe elementy elektroniki oparte o technologię stałokrystaliczną.
W 2018 pociski zostały wyposażone w bardziej trwały cyfrowy nadajnik wykorzystujący technologię azotku galu (GaN), co ma zredukować koszty eksploatacyjnebroni. Pociski GEM-T to potężna broń o zasięgu 160 km naprowadzana na cel radiokomendowo, ale w finalnej fazie lotu wykorzystująca do namierzenia wrogiego statku powietrznego lub rakiety półaktywny system radarowy. Pieciometrowy pocisk o masie 900 k przenosi ważącą 90 kg bojową głowicę odłamkową osiągając w powietrzu prędkość 4,1 w macha.