W tym roku Huta Stalowa Wola dostarczy jedynie 4 nowe egzemplarze nowoczesnej broni zamówione już wcześniej co umożliwi szybsze dokończenie testów i zapoznanie z najnowszym bwp żołnierzy 16. Dywizji Zmechanizowanej. Dopiero formalne zakończenie prób kontynuowanych obecnie w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku pozwoli na podpisanie z Hutą Stalowa Wola umów wykonawczych, które będą miały realny wymiar finansowy.
W ogniu testów i prób
Kontraktowanie 1000 pancernych borsuków w wersji bojowej i kilkuset kolejnych wozów w odmianach specjalistycznych (rozpoznania, dowodzenia, ewakuacji medycznej, zabezpieczenia technicznego i wykrywania skażeń) to perspektywa kilku kolejnych lat. Pierwsza z umów wykonawczych spodziewana jest jeszcze w 2023 r.
Umowa ramowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polska Grupa Zbrojeniowa i Hutą Stalowa Wola na dostawy bojowych wozów piechoty Borusk oraz wozów specjalistycznych opartych na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej.
Jak stwierdził ppłk Krzysztof Płatek rzecznik Agencji Uzbrojenia odpowiedzialnej za kontraktowanie nowego wojskowego sprzętu Borsuk w najbliższych miesiącach będzie testowany na poligonie, gdzie odbędą się ostateczne sprawdziany pływalności oraz strzelania z armaty i pocisków kierowanych Spike. Później nastąpi finalizacja pierwszego etapu testów, bo badania kwalifikacyjne zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap powinien zakończyć się w połowie tego roku. Drugi etap badań będzie polegał m.in. na sprawdzeniu wszystkich systemów łączności najnowszego BWP i powinien się zamknąć do końca tego roku – prognozuje ppłk Płatek.
Nowy wóz przy boku Czarnych Panter
Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak który zatwierdził w tym tygodniu umowę ramową w sprawie bwp potwierdził, że borsuki mają pilnie zastąpić przestarzałe i zużyte bwp -1 rosyjskiej konstrukcji. - Czas bojowego wozu piechoty 1 , który dotychczas jest wykorzystywany w Wojsku Polskim, minął, teraz nadeszła era BWP Borsuk - oświadczył minister.