Polsko-brytyjska odpowiedź na Iskandery

Rakietowa „Mała Narew", najnowszy system do obrony polskiego nieba zajął w poniedziałek pozycję na podwarszawskim Lotnisku Bemowo. Ta precyzyjna broń do osłony lotnisk, zgrupowań wojsk i... wyrzutni Patriot, to prawdziwa polska Wunderwaffe.

Publikacja: 21.02.2023 10:08

Polsko-brytyjska odpowiedź na Iskandery

Foto: Leszek Chemperek/CO MON

Ćwiczenia żołnierzy 18. pułku przeciwlotniczego z 18. Dywizji Zmechanizowanej z nowym elementem powietrznej tarczy taktycznego zasięgu obserwował wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak. Minister podkreślał, że w dziedzinie budowy wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej następuje właśnie prawdziwy przełom.

Jest determinacja, by Wojsko Polskie w jak najkrótszym czasie uzyskało zdolność bojową i by kolejna warstwa obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej była gotowa do osłony nieba – krzepił wicepremier.

- Tym razem prezentujemy sprzęt, który wykorzystuje wyrzutnie i rakiety z Wielkiej Brytanii i polskie ciężarówki oraz stacje radiolokacyjne A więc mam kolejny przykład współpracy polskiego przemysłu zbrojeniowego z przemysłem państwa NATO , tym razem Wielkiej Brytanii - tłumaczył minister Błaszczak

Jego zdaniem, system Patriot i system Narew stanowią „bardzo ważny argument jeśli chodzi o odstraszanie". - Będziemy oba systemy konsekwentnie rozbudowywali i wzmacniali; będziemy konsekwentnie rozbudowywali zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe - zapewnił minister.

Remedium na kalibry i kindżały

Niech nikogo nie zwiedzie skromna nazwa Mała Narew. To pierwsze w polskiej armii gotowe do użycia rakietowe zestawy zdolne do niszczenia wrogich pocisków manewrujących np. typu Iskander w locie.

Od października zeszłego roku pierwsze wyrzutnie nowej broni zajmują już pozycje pod Zamościem. Teraz kolejne partie superbroni docierają sukcesywnie nad wschodnią granicę.

Leszek Chemperek/CO MON

Jak ujawniło MON w skład zestawu „Mała Narew" oprócz zapasu rakiet CAMM wchodzą brytyjskie wyrzutnie iLauncher na podwoziach Jelcza, zdolna do przerzutu artyleryjska stacja radiolokacyjna „Soła" ze stołecznego PIT Radwaru, rodzimy system kierowania ogniem Zenit i dwie przystosowane do jazdy w trudnym terenie 8 kołowe ciężarówki transportowo- załadowcze Jelcza do przewożenia rakietowej amunicji.

Otoczone dyskrecją polsko–brytyjskie prace nad nowym orężem, skutecznym przeciw skrzydlatym rosyjskim rakietom Kalibr przebiegały w błyskawicznym tempie.

Rakietowe przyspieszenie

Nikt nie ma wątpliwości, że bezprecedensowa mobilizacja w biurach konstrukcyjnych i przemyśle to efekt obecnych zagrożeń które pojawiły się wraz z wojną w Ukrainie. Nie byłoby też nadzwyczajnego przyspieszenia i błyskawicznych rezultatów gdyby obie strony brytyjska i Polska nie dysponowały technologiami opracowywanymi od lat i gotowymi do efektywnej integracji.

Chodzi przede wszystkim o kierowane radarowo pociski CAMM (Common Anti-Air Modular Missiles), które wpierw jako broń pokładowa osłaniały okręty Royal Navy, a dziś robią błyskawiczną karierę w naziemnych systemach przeciwlotniczych brytyjskiej armii.

Rakiety CAMM to bardzo precyzyjna broń zdolna do zwalczania szybkich celów takich jak pociski manewrujące i samoloty. Do tego wyjątkowo skuteczna w niszczeniu nieprzyjacielskich bojowych dronów.

Leszek Chemperek/CO MON

System CAMM ma charakter wielokanałowy co oznacza, że jest w stanie namierzyć i zwalczać kilkanaście i więcej celów jednocześnie. Sama naprowadzana radarowo na cel rakieta CAMM o masie 99 kg może rozwinąć prędkość 3700 km/h i niszczyć myśliwce, bezzałogowe statki powietrzne, a nawet naprowadzane laserowo bomby precyzyjne.

Zestawy przeciwlotnicze CAMM i CAMM-ER (z pociskami o zwiększonym, ponad 40 km zasięgu) należą dziś do najskuteczniejszych w krajach NATO. Pociski wyposażono w aktywny radiolokacyjny układ naprowadzania odporny na zakłócenia. Także polskie elementy zestawu rakietowego są z najwyższej technologicznej półki. Precyzyjne radary artyleryjskie Soła i rodzime systemy kierowania ogniem Zenit opracowane w ostatnich latach przez stołeczny PIT–Radwar - pozwala w pełni zautomatyzować proces użycia broni, wspiera dowodzenie co skraca do minimum czas na decyzje o otwarciu ognia i skuteczne trafienie wrogiego statku powietrznego.

Wyjątkowe radary

Specjaliści stołecznego PIT-Radwaru podkreślają zalety produktów swojej firmy: artyleryjski radar „Soła" przeznaczony jest do kontroli obszaru powietrznego jest w stanie nie tylko wykrywać (i identyfikować dzięki systemowi „swój-obcy"), ale także jednocześnie śledzić trasy blisko 100 obserwowanych statków powietrznych - samolotów i śmigłowców, dronów. Stacja radiolokacyjna jest odporna na zakłócenia radioelektroniczne – zapewnia PIT-Radwar

Bardzo ważnym elementem zestawu jest całkowicie polskiej konstrukcji system dowodzenia i kierowania ogniem ZENIT-M. Służy do dowodzenia i kierowania walką: zbiera informacje o sytuacji powietrznej ze wszystkich radarów na określonym obszarze i pozyskuje dane ze współdziałających systemów dowodzenia. W sposób zautomatyzowany wspiera proces oceny sytuacji powietrznej oraz taktycznej, analizę stopni gotowości bojowej podległych pododdziałów, wypracowanie decyzji w zakresie zwalczania celów powietrznych oraz odbiór meldunków o rezultatach prowadzonych działań bojowych i stanie uzbrojenia.

Ćwiczenia żołnierzy 18. pułku przeciwlotniczego z 18. Dywizji Zmechanizowanej z nowym elementem powietrznej tarczy taktycznego zasięgu obserwował wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak. Minister podkreślał, że w dziedzinie budowy wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej następuje właśnie prawdziwy przełom.

Jest determinacja, by Wojsko Polskie w jak najkrótszym czasie uzyskało zdolność bojową i by kolejna warstwa obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej była gotowa do osłony nieba – krzepił wicepremier.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego