Potężne Herkulesy przyjdą na pomoc Abramsom

Amerykańskie zakłady BAE Systems w Yorku (Pensylwania) i Anniston (Alabama) szykują się do produkcji potężnych pojazdów technicznych M88A2 Hercules – ciężkich wozów wsparcia dla polskich czołgów Abrams.

Publikacja: 20.12.2022 15:24

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

Foto: materiały prasowe

Zamówienie na 26 Herkulesów, wozów zabezpieczenia technicznego, które mają z opresji na polu walki ratować zakontraktowane dla Sił Zbrojnych RP Abramsy to element podpisanego wiosną tego roku kontraktu z USA na zakup 250 najnowszych amerykańskich czołgów M1A2 SEPv3. Herkulesy wartości 128 mln dol., podobnie jak Abramsy kupiliśmy ze stałą ceną w trybie Foreign Military Sales (FMS) czyli w procedurze eksportu uzbrojenia dla krajów sojuszniczych USA.

Potęga na gąsienicach

Potęga pojazdu M88A2 w pełni uzasadnia nazwę samobieżnego ratowniczego kolosa. Opancerzony Herkules BAE Systems jest w stanie pod ostrzałem nieprzyjaciela ewakuować i dostarczyć do polowego serwisu unieruchomione podczas akcji pojazdy o masie nawet 70 ton. Eksperci militarni doceniają zalety amerykańskiego giganta: - w polskich warunkach M88A2 Hercules będzie w stanie nieść pomoc wszystkim ciężkim i średnim pojazdom bojowym w które wyposażone są (i będą w przyszłości) wojska zmechanizowane Sił Zbrojnych RP – twierdzą.

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

materiały prasowe

Nie trzeba dodawać, iż M88A2 Recovery Vehicle „Hercules" został specjalnie zaprojektowany do bezpiecznego holowania i wyciągania z kłopotów przede wszystkim kilkudziesięciotonowych abramsów ale także innych wozów bojowych, podnoszenia przewróconych pojazdów, operacji wymiany jednostek napędowych typu power-pack, czy podnoszenia masywnych wież czołgowych. M88A2 może wykorzystać do operacji ewakuacyjnych i transportowych solidny wysięgnik o udźwigu 31,75 ton, dysponuje też wyciągarką do holowania wozów o masie do 63,5 t z liną o długości 85,3 m, ma też na pokładzie pomocniczą wyciągarkę 2,7-tonową, wspierającą pracę głównej wyciągarki.

PGZ pomoże ratownikom

Zawarta w kwietniu tego roku z USA warta ponad 23 mld zł umowa na zakup fabrycznie nowych czołgów III generacji Abrams M1A2 SEPv3 w wersji specjalnie przebudowanej i wyposażonej zgodnie z polskimi wymaganiami, m. in. z systemami umożliwiającymi komunikację z polskimi załogami czołgów innych typów, a także urządzeniami ochrony przeciwminowej i sprzętem ułatwiającym pokonywanie naturalnych przeszkód. Kontrakt przewiduje, że Wojska Lądowe RP dostaną także w pakiecie w ramach pancernej umowy pojazdy inżynieryjne i wozy technicznego wsparcia a także symulatory do ćwiczeń a rodzime wojskowe zakłady remontowe zostaną przygotowane do napraw i serwisowania czołgów na miejscu, w kraju.

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

materiały prasowe

To dlatego też pod koniec listopada tego roku BAE Systems i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały memorandum o współpracy technologicznej także w obszarze wsparcia towarzyszącym broni pancernej wozom bojowym i ... ratowniczym.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego