Potężne Herkulesy przyjdą na pomoc Abramsom

Amerykańskie zakłady BAE Systems w Yorku (Pensylwania) i Anniston (Alabama) szykują się do produkcji potężnych pojazdów technicznych M88A2 Hercules – ciężkich wozów wsparcia dla polskich czołgów Abrams.

Publikacja: 20.12.2022 15:24

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

Foto: materiały prasowe

Zamówienie na 26 Herkulesów, wozów zabezpieczenia technicznego, które mają z opresji na polu walki ratować zakontraktowane dla Sił Zbrojnych RP Abramsy to element podpisanego wiosną tego roku kontraktu z USA na zakup 250 najnowszych amerykańskich czołgów M1A2 SEPv3. Herkulesy wartości 128 mln dol., podobnie jak Abramsy kupiliśmy ze stałą ceną w trybie Foreign Military Sales (FMS) czyli w procedurze eksportu uzbrojenia dla krajów sojuszniczych USA.

Potęga na gąsienicach

Potęga pojazdu M88A2 w pełni uzasadnia nazwę samobieżnego ratowniczego kolosa. Opancerzony Herkules BAE Systems jest w stanie pod ostrzałem nieprzyjaciela ewakuować i dostarczyć do polowego serwisu unieruchomione podczas akcji pojazdy o masie nawet 70 ton. Eksperci militarni doceniają zalety amerykańskiego giganta: - w polskich warunkach M88A2 Hercules będzie w stanie nieść pomoc wszystkim ciężkim i średnim pojazdom bojowym w które wyposażone są (i będą w przyszłości) wojska zmechanizowane Sił Zbrojnych RP – twierdzą.

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

Foto: materiały prasowe

Nie trzeba dodawać, iż M88A2 Recovery Vehicle „Hercules" został specjalnie zaprojektowany do bezpiecznego holowania i wyciągania z kłopotów przede wszystkim kilkudziesięciotonowych abramsów ale także innych wozów bojowych, podnoszenia przewróconych pojazdów, operacji wymiany jednostek napędowych typu power-pack, czy podnoszenia masywnych wież czołgowych. M88A2 może wykorzystać do operacji ewakuacyjnych i transportowych solidny wysięgnik o udźwigu 31,75 ton, dysponuje też wyciągarką do holowania wozów o masie do 63,5 t z liną o długości 85,3 m, ma też na pokładzie pomocniczą wyciągarkę 2,7-tonową, wspierającą pracę głównej wyciągarki.

PGZ pomoże ratownikom

Zawarta w kwietniu tego roku z USA warta ponad 23 mld zł umowa na zakup fabrycznie nowych czołgów III generacji Abrams M1A2 SEPv3 w wersji specjalnie przebudowanej i wyposażonej zgodnie z polskimi wymaganiami, m. in. z systemami umożliwiającymi komunikację z polskimi załogami czołgów innych typów, a także urządzeniami ochrony przeciwminowej i sprzętem ułatwiającym pokonywanie naturalnych przeszkód. Kontrakt przewiduje, że Wojska Lądowe RP dostaną także w pakiecie w ramach pancernej umowy pojazdy inżynieryjne i wozy technicznego wsparcia a także symulatory do ćwiczeń a rodzime wojskowe zakłady remontowe zostaną przygotowane do napraw i serwisowania czołgów na miejscu, w kraju.

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

Foto: materiały prasowe

To dlatego też pod koniec listopada tego roku BAE Systems i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały memorandum o współpracy technologicznej także w obszarze wsparcia towarzyszącym broni pancernej wozom bojowym i ... ratowniczym.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku