Reklama
Rozwiń

Pancerny Waran z HSW wchodzi na scenę

Najnowszy wielozadaniowy pojazd ze Stalowej Woli zabierze na wojnę dowódców i zwiadowców artylerii a także wyrzutnie niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza i operatorów przeciwpancernego systemu dronowego Gladius.

Publikacja: 14.09.2022 15:35

Pancerny Waran z HSW wchodzi na scenę

Foto: Fotorzepa/Aleksander Zieliński

O tym, że Huta Stalowa Wola pracuje nad nowym wozem dowodzenia artylerii wiedzieliśmy już od kilku lat. W tym roku podczas MSPO posadowiony na wytrzymałym podwoziu Tatry wóz 4x4 Waran pokazał swoje znacznie szersze możliwości.

Opancerzony, dzielny terenowo, opcjonalnie uzbrajany w zdalnie sterowane stanowisko karabinu maszynowego , zabierający na pokład do 8 osób załogi uniwersalny pojazd już rekomendowany jest przez producentów i ekspertów do zadań, które wykraczają poza pierwotny plan konstruktorów.

Jan Szwedo, nowy prezes HSW bez wahania wymienia potencjalne funkcje do których samochód jest dziś przymierzany: podstawowe wcielenie „Warana" to oczywiście wóz dowodzenia artylerii. Już od dawna używane w armii pojazdy dowódców np. baterii, w tym poczciwe honkery, wymagają wymiany. Najnowszy opancerzony samochód z HSW wydaje się oczywistym następcą.

Foto: Fotorzepa/Aleksander Zieliński

Z Topazem na pokładzie

Nową jakość pojazdu w tej kategorii zapewnia nie tylko wytrzymałe minoodporne podwozie Tatry z napędem na każde koło - ale także najnowsze wyposażenie pokładowe – cyfrowe systemy łączności i przede wszystkim zautomatyzowany zestaw kierowania ogniem Topaz. Ten artyleryjski komputer wymyślony przez informatyków z Grupy WB to obecnie znak rozpoznawczy i symbol cyfrowego awansu całej rodzimej dalekosiężnej artylerii.

Konstruktorzy z HSW nie mają wątpliwości, że Waran wyposażony w obserwacyjne głowice optoelektroniczne idealnie nadaje się do roli wozu bliskiego rozpoznania artyleryjskiego. Ta wersja obok wersji dowódczej mogłaby towarzyszyć w działaniu np. przyszłym niszczycielom czołgów Ottokar-Brzoza. Opancerzony wóz zwiadowczy ze Stalowej Woli sprawdzałby się też w roli wozu rozpoznawczego stanowisk ogniowych na niższym szczeblu w systemie Narew – programie budowy przyszłej tarczy powietrznej krótkiego zasięgu.

Foto: Fotorzepa/Aleksander Zieliński

Nosiciel wyrzutni rakietowych i dronów

Jest niemal pewne, że transportowa wersja Warana jest przewidziana do zabudowy wyrzutni rakietowych. W dywizjonach niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza to właśnie najnowszy opancerzony wóz z HSW ma przenosić systemy tzw. efektorów czyli wyrzutni kierowanych pocisków przeciwpancernych Brimstone produkcji MBDA UK.

Jak wynika z umów zawartych wiosną tego roku z Grupą WB na dostawy do armii bezzałogowego przeciwpancernego systemu Gladius – wykorzystującego najbardziej zaawansowane technologie w tym sztuczną inteligencję i pełną automatykę do tropienia i niszczenia wrogich czołgów przy pomocy poszukiwawczo - uderzeniowych dronów, główną platformą transportową i startową bezzałogowców będzie oczywiście podkarpacki Waran. W myśl wartego 2 mld zł kontraktu ożarowska spółka technologiczna i największa prywatna firma zbrojeniowa w kraju ( z udziałami Polskiego Funduszu Rozwoju) dostarczy wojsku cztery zestawy przeciwpancernego bezzałogowego systemu Gladius do końca III kw. 2026 r.

- Pierwsze drony zestawu Gladius trafią już w tym roku do pułków artylerii rozmieszczonych we wschodniej Polsce – zapowiadał w momencie podpisywania umów szef MON Mariusz Błaszczak.

- Wprowadzenie do arsenału bojowych bezpilotowców to dowód, że wykorzystujemy doświadczenia i obserwacje z tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – zapewnia wicepremier Błaszczak.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego