Wozy te są dostarczane w ramach umowy LOA podpisanej 5 kwietnia 2022 r., a dotyczącej zakupu przez Polskę 250 czołgów M1A2SEPv3 wraz z pojazdami wsparcia, amunicją, pakietami szkoleniowym i logistycznym itp. Umowa na Abramsy dla Polski (zbiam.pl). Podczas podpisania umowy poinformowano, że w procesie szkolenia zostanie wykorzystanych 28 wozów starszej wersji M1A2 SEPv2, które zostaną wydzielone z zasobów US Army i przekazane jeszcze w tym roku stronie polskiej na okres do rozpoczęcia dostaw docelowych czołgów.
Deklaracje te przekuły się w fakty 18 lipca w godzinach porannych, kiedy granicę Polski przekroczyło kilka zestawów do transportu ciężkiej techniki, składających się z ciągników siodłowych i naczep niskopodwoziowych, wynajętych od podmiotów komercyjnych, które transportują wspomniane Abrams. Analiza opublikowanych przez resort obrony narodowej zdjęć pozwala stwierdzić, że wozy należą do późnych serii wersji M1A2SEPv2, a jednolite zielone malowanie i generalnie stan czołgów mogą wskazywać, że przed przekazaniem Polsce przeszły remont bądź obsługę wyższego szczebla w warunkach zakładowych.
Pierwsze szkolne Abramsy M1A2SEPv2 po przekroczeniu granicy Polski.
Polscy czołgiści rozpoczęli szkolenie na Abramsach jeszcze jesienią ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych, w Orchard Training Center w stanie Idaho. Potem zapoznawali się z wozami pododdziałów US Army stacjonujących rotacyjnie na terenie naszego kraju.
Dostawa szkolnych czołgów pozwoli na rozpoczęcie 25 lipca pierwszego cyklu szkolenia polskich żołnierzy w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, w ramach tzw. Akademii Abrams.