Potrzeby są ogromne. Realizacja już zawartych kontraktów na superdziała z HSW dla Sił Zbrojnych RP przewiduje kolejne dostawy kilkudziesięciu haubic i nowoczesnych moździerzy, a do tego warta ok. 2,7 mld zł umowa na sprzedaż ponad 50 dalekosiężnych Krabów dla Kijowa, oznacza dla załogi huty pełną mobilizację. By zdążyć z realizacją obecnych i planowanych zamówień podkarpacka firma z korzeniami w przedwojennym COP, zaczyna wyścig z czasem. Pomóc ma budowa kolejnych hal i wyposażenie ich w cyfrowe obrabiarki i zautomatyzowane linie technologicznie. Przy współpracy z lokalnymi władzami zarząd HSW zarezerwował już w Stalowej Woli kilkadziesiąt hektarów potrzebnych terenów.
Automaty w lufowni i budowanie cyfrowej jakości
Planowane inwestycje w rozwój „perły rodzimej zbrojeniówki", jak określili w tym tygodniu hutę premier i ministrowie wizytujący HSW, pochłoną w najbliższych latach ponad 40 mln zł. A przecież I faza gruntownej modernizacji infrastruktury podkarpackiej artyleryjskiej zbrojowni niedawno się zakończyła. W jej ramach stworzono jedną z najnowocześniejszych w krajach UE lufowni.
– Specjalistyczny zakład może wytwarzać z wykorzystaniem licencyjnych, niemieckich technologii najwyższej klasy lufy armatnie o kalibrze od 30 mm do 155 mm – przypomina Jerzy Reszczyński, ekspert w dziedzinie artylerii.
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jacek Sasin i szef MON Mariusz Błaszczak fotografowali się we wtorek na tle armatohaubic Krab podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola.
W pierwszym etapie modernizacji firmy przebudowano halę „Wisła" i inne obiekty w których powstają m.in. wyrzutnie systemu antyrakietowego „Patriot", a także spawane są przez automaty i roboty przemysłowe pancerne korpusy wozów bojowych i artyleryjskich podwozi. W ostatnich latach huta znacząco rozwinęła też swoje zaplecze badawczo- rozwojowe. Dziś skupia ono 150 konstruktorów, badaczy i wyspecjalizowanych technologów - czyli solidny zespół w ramach liczącej ponad 900 osób załogi HSW. Biuro projektów i badań ma do dyspozycji wyrafinowany osprzęt informatyczny i diagnostyczny, np. jeden z największych w tej części świata zestaw rentgenowski do sprawdzania jakości wielkogabarytowych konstrukcji spawanych ze stali o wysokiej wytrzymałości.