Mariusz Błaszczak w Korei Południowej. Na celowniku nowe czołgi

MON negocjuje w Seulu warunki zakupu najnowszych koreańskich czołgów K-2, warunkiem jest transfer do Polski technologii i daleko idąca polonizacja produkcji - poinformował podczas wizyty w Korei Południowej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Publikacja: 01.06.2022 14:46

Mariusz Błaszczak w Korei Południowej. Na celowniku nowe czołgi

Foto: MON

Informacje o planowanym zakupie i ew. produkcji w kraju potężnych Czarnych Panter polski resort obrony podał w środę na Tweeterze.

K-2 to jedna z najnowocześniejszych obecnie konstrukcji na świecie, technicznie kompatybilna z amerykańskimi czołgami Abrams, które właśnie zamawia Polska. – Chcemy, by nowa broń pancerna którą obecnie pozyskujemy jak najszybciej zastąpiła wycofywane z armii czołgi postsowieckie i aby mogła współpracować ze sprzętem amerykańskim. I tak jest w przypadku K-2 - stwierdził cytowany w środę w mediach społecznościowych przez MON minister Błaszczak kończący dziś trzydniową wizytę w Seulu.

Technologie pancerne dla zbrojeniówki

Szef polskiego MON podkreśla, że celem nie zakończonych wciąż uzgodnień prowadzonych z władzami w Seulu i koreańskim przemysłem jest przekazanie polskiej zbrojeniówce znaczącej części technologii budowy czołgu K-2 w celu ew. głębokiej polonizacji produkcji nowych pancerzy w rodzimym przemyśle.

- Jeśli koreańska pancerna umowa zostanie zawarta będziemy w wojskach lądowych dysponować ( uwzględniając czołgi z rodziny niemieckich Leopardów drugiej generacji , zakontraktowanych już amerykańskich Abramsów i używanych wciąż tanków T-72 oraz ich rozwinięcia w postaci PT-91 Twardy – kolejnym typem czołgów, wymagających specyficznego przygotowania załóg, wsparcia logistycznego oraz obsługi serwisowej i eksploatacyjnej – zwraca uwagę Jerzy Reszczyński, ekspert militarny.

Foto: Hyundai Rotem

K-2 Black Panther, to najnowszy czołg podstawowy koreańskiej armii. Prace nad konstrukcją nowego , zaprojektowanego całkowicie w kraju pancerza przemysł Korei Południowej rozpoczął jeszcze na początku lat 90-tych XX w. Prototyp zaprezentowano dopiero po ponad dekadzie – w 2007 r. Prace przedłużały się ale w ich efekcie powstała potężna broń, z armatą kal. 120 mm, automatem ładowania, obsługiwana przez 3 – osobową załogę. Koreańska Czarna Pantera o całkowitej masie 55 t, napędzana jest zespołem napędowym z 12 cylindrowym silnikiem Doosan o mocy 1500 KM i przekładnią S&T Dynamics. Tak wyposażony czołg , przemieszczając się po drogach, ma zasięg 450 km.

Dodatkowe wymagania

Już kilka lat temu nowoczesna, koreańska konstrukcja wzbudziła zainteresowanie polskich wojskowych. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu Warszawy, producent i integrator broni koncern Huyundai Rotem w swej ofercie dla Polski zaproponował modyfikację K-2 i dostosowania do wstępnych wymagań. Czołg koncepcyjny K2PL miał mieć wydłużone ( po dodaniu pary dodatkowych kół nośnych) podwozie i m.in. dodatkowy przedział magazynu amunicji.

Nie znamy wciąż szczegółowych oczekiwań i wymagań Sił Zbrojnych RP wobec K2. Minister Błaszczak przyznaje, że wzmacnianie polskiej armii musi przyspieszyć i stąd plan pozyskania sprawdzonych technologii, które pozwolą „najszybciej jak to możliwe" przezbroić siły pancerne Rzeczypospolitej.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska