Wspomniane badania odbyły się w dniach 22-26 listopada w Ośrodku Badań Dynamicznych Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Drawsku Pomorskim. W ich trakcie odpalano osiem pocisków. Wszystkie trafiły w tarcze i rakietowe imitatory celu powietrznego ICP-89, pomimo trudnych warunków atmosferycznych podczas strzelań. Pioruny odpalano w dzień i w nocy.
Dzięki pomyślnemu wynikowi badań jeszcze w tym roku możliwe będzie przekazanie kolejnej partii zestawów Piorun zamawiającemu, liczącej tym razem ponad 300 pocisków i ponad 100 zestawów startowych.
Czytaj więcej
Na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację autorstwa Joanny Frydrych, Zofii...
Przypomnijmy, że umowa na dostawę zestawów przeciwlotniczych Piorun została podpisana 20 grudnia 2016 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a MESKO. Obejmuje ona produkcję i dostawa zestawów Piorun do Sił Zbrojnych RP w latach 2017–2022. Na jej mocy ma zostać skompletowanych i dostarczonych 1300 pocisków (w komplecie z każdym pociskiem, znajdującym się w pojemniku transportowo-startowym, są dwa naziemne bloki zasilania, łączące zbiornik czynnika chłodzącego detektory głowicy i baterię termiczną, zasilającą całość w energię elektryczną) oraz 420 zestawów startowych (ukompletowanie zestawu startowego Pioruna obejmuje mechanizm startowy – „wyrzutnię", a także celowniki: dzienny GR-D i termowizyjny CTP-1), tworzących przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun. W umowie zapisana jest liczba 1300 pocisków, które będą przedmiotem dostaw, faktycznie jednak wyprodukowanych ich zostanie o około 100 więcej. Te przeznaczone będą do odpalenia w ramach badań poprzedzających uruchomienie seryjnej produkcji wyrobu, a potem podczas prób odbiorczych poszczególnych partii. Wartość kontraktu to ponad 932,2 mln złotych brutto. Zestawy są kompletowane w zakładach MESKO, gdzie produkowane i testowane są: silniki rakietowe, zapalnik, głowica bojowa, głowica samonaprowadzająca, blok sterów, przedział kierowania, wyrzutnia, opakowania transportowe, mechanizmy startowe, naziemne bloki zasilania oraz wchodzące w ich skład elementy pirotechniczne, elektryczne i mechaniczne.
Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun z pierwszej partii dostarczonej w MON 2018 r. Zestaw na zdjęciu został skonfigurowany do użycia w nocy i trudnych warunkach atmosferycznych, w związku z tym ma założony celownik termowizyjny CTP-1.