W 2022 r. ma dotrzeć do Polski 28 czołgów Abrams

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w 2022 roku dotrze do Polski 28 czołgów M1A2 SEPv3 Abrams. Informację tę podano w związku z komunikatem o wizycie przedstawicieli DGRSZ w Stanach Zjednoczonych.

Publikacja: 06.12.2021 21:41

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w 2022 r. do Polski trafić ma 28 pierws

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w 2022 r. do Polski trafić ma 28 pierwszych czołgów Abrams. Z wozami w wersji tożsamej z planowaną do zakupu zapoznali się oficerowie z DGRSZ goszczący w Stanach Zjednoczonych.

Foto: DGRSZ

28 czołgów wystarczy, wg obecnych etatów pododdziałów pancernych, na sformowanie dwóch kompanii.

Nie wiadomo, w kiedy dokładnie Abramsy trafią do Polski, ani czy będą to już czołgi „polskie", tj. z puli 250 wozów, które wg deklaracji przedstawicieli polskiego rządu mają zostać zakupione za ponad 23 mld zł (choć wg niektórych wyliczeń ze względu na zmianę kursu złotego względem dolara i inflację wartość ta może przekroczyć nawet 25 mld zł), czy też będą to czołgi wydzierżawione tymczasowo w celach szkoleniowych (podobnie postąpił np. Irak, ale też chociażby Węgry podczas zakupu Leopardów 2 pozyskały niewielką liczbę wozów w starszej wersji A4 niż docelowa A7+). Jak będzie się układała pozostała część kalendarium dostaw ‒ również nie wiadomo. Być może poznamy ją w pierwszym kwartale przyszłego roku, kiedy ma zostać podpisana umowa LoA w ramach FMS.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego