PAC-3 MSE współdziała z IBCS

Na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku (USA) podczas serii testów w locie dwa pociski PAC-3 MSE, zintegrowane po raz pierwszy z najnowszym amerykańskim systemem dowodzenie IBCS, skutecznie przechwyciły cele balistyczne – ujawnił Lockheed Martin.

Publikacja: 01.12.2021 16:20

PAC-3 MSE

PAC-3 MSE

Foto: LockheedMartin

Sukces na próbach Field Surveillance Program (FSP) w stanie Nowy Meksyk to dobra wiadomość dla polskiej armii. W ramach realizowanej obecnie pierwszej fazy programu budowy tarczy powietrznej średniego zasięgu „Wisła" Polska już zamówiła ponad 200 pocisków nowej generacji PAC-3 MSE, a zgodnie z zawartymi z Waszyngtonem kontraktami Siły Zbrojne RP będą jedynym na świecie poza US Army użytkownikiem najnowszego obecnie i nadal doskonalonego amerykańskiego sieciocentrycznego systemu dowodzenia IBCS zaprojektowanego przez firmę Northrop Grumman. Skuteczne współdziałanie produkowanych przez Lockheed Martin pocisków PAC -3 MSE z IBCS ma znaczenie także dla innego, nie mniej ważnego niż „Wisła" programu budowy polskiej obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew" - gdzie sercem systemu dowodzenia będzie również IBCS.

Więcej rakiet

Przy okazji prób poligonowych na White Sands, Lockheed Martin poinformował, że przyspiesza produkcję najnowszej generacji pocisków przechwytujących PAC-3 MSE w celu zaspokojenia dużego popytu na tę broń. Nabywców, po uruchomieniu w 2018 r w pełni seryjnej produkcji rakiet znalazło do tej pory ok. 1000 sztuk pocisków.

– W zeszłym roku, w odpowiedzi na prośbę rządu USA, Lockheed Martin przyspieszył wysiłki na rzecz wyprodukowania większej niż kiedykolwiek wcześniej liczby zaawansowanych rakiet przeciwlotniczych. - Nadal widzimy duży popyt na PAC-3 MSE więc czujemy się zobowiązani do efektywnej produkcji, aby zapewnić naszym klientom unikalną technologię obrony przeciwrakietowej, która odpowiada na najbardziej zaawansowane zagrożenia – powiedziała Brenda Davidson, wiceprezes programów PAC-3 w Lockheed Martin Missiles and Fire Control.

Czytaj więcej

Elementy wyrzutni pocisków PAC-3 MSE powstaną w Dęblinie

Firma spodziewa się wzrostu rocznej produkcji do 500 sztuk PAC-3 MSE do 2024 r., a aby to umożliwić rozbuduje hale o powierzchni 85 000 stóp kw. w zakładzie Camden w stanie Arkansas. Produkcja w nich ruszy już w drugim kwartale 2022 r.

Zaawansowana broń „hit to kill"

Kierowane rakiety PAC-3 MSE produkcji Lockheed Martin to antybalistyczna broń z najwyższej technologicznej półki, topowy pocisk przeciwlotniczy i przeciwrakietowy nie tylko w USA ale także armiach sojuszniczych na Zachodzie. - Prawdopodobnie jest w stanie zwalczać rosyjskie iskandery – mówi Jerzy Gruszczyński ekspert militarny i redaktor naczelny fachowego pisma Lotnictwo Aviation International.

Superpocisk PAC-3 MSE niszczy cel metodą bezpośredniego kinetycznego trafienia (hit to kill) a kierunek lotu koryguje za pomocą ponad stu sterowanych elektronicznie mikrosilników odrzutowych rozlokowanych w korpusie rakiety.

Efektor pod specjalnym nadzorem

Amerykanie skrupulatnie strzegą tajemnic swego precyzyjnego pocisku ( wartego 5 -7 mln dol. za sztukę) i nikomu poza USA dotąd nie udostępnili jego technologii. Polska nie będzie tu żadnym wyjątkiem. – Nawet testowe odpalenia PAC-3 MSE mogą mieć miejsce wyłącznie na obszarze USA – twierdzą eksperci.

Płk Michał Marciniak pełnomocnik ministra obrony narodowej do pozyskania i wdrożenia do Sił Zbrojnych systemu „Wisła" po sfinalizowaniu transakcji na I fazę pozyskania Patriotów ujawnił że kontrakt z Lockheed Martin przewiduje, iż przeglądy połączone z przedłużeniem certyfikacji dostarczonych Polsce efektorów PAC -3 MSE będą się odbywać w przyszłości co 10 lat w amerykańskich zakładach producenta. - Kluczową sprawą będzie w przypadku tego typu pocisków sprawdzenie sprawności tzw. seekera, urządzenia umieszczonego w głowicy bojowej odpowiedzialnego za naprowadzanie rakiety na cel – mówił szef polskiej grupy negocjacyjnej.

Czytaj więcej

IBCS zdaje egzamin z polowania na rakiety manewrujące

Pocisk PAC-3 MSE, jest ulepszoną wersją sprawdzonego w boju „efektora" PAC-3 CRI. Wyposażony w dwuimpulsowy silnik rakietowy na paliwo stałe, ma zwiększony( do ok.100 km) zasięg i wydajność manewrową na dużych wysokościach. To pozwala zwalczać najbardziej groźne taktyczne rakiety balistyczne, pociski manewrujące i samoloty bojowe wroga.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego