Sukces na próbach Field Surveillance Program (FSP) w stanie Nowy Meksyk to dobra wiadomość dla polskiej armii. W ramach realizowanej obecnie pierwszej fazy programu budowy tarczy powietrznej średniego zasięgu „Wisła" Polska już zamówiła ponad 200 pocisków nowej generacji PAC-3 MSE, a zgodnie z zawartymi z Waszyngtonem kontraktami Siły Zbrojne RP będą jedynym na świecie poza US Army użytkownikiem najnowszego obecnie i nadal doskonalonego amerykańskiego sieciocentrycznego systemu dowodzenia IBCS zaprojektowanego przez firmę Northrop Grumman. Skuteczne współdziałanie produkowanych przez Lockheed Martin pocisków PAC -3 MSE z IBCS ma znaczenie także dla innego, nie mniej ważnego niż „Wisła" programu budowy polskiej obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew" - gdzie sercem systemu dowodzenia będzie również IBCS.
Więcej rakiet
Przy okazji prób poligonowych na White Sands, Lockheed Martin poinformował, że przyspiesza produkcję najnowszej generacji pocisków przechwytujących PAC-3 MSE w celu zaspokojenia dużego popytu na tę broń. Nabywców, po uruchomieniu w 2018 r w pełni seryjnej produkcji rakiet znalazło do tej pory ok. 1000 sztuk pocisków.
– W zeszłym roku, w odpowiedzi na prośbę rządu USA, Lockheed Martin przyspieszył wysiłki na rzecz wyprodukowania większej niż kiedykolwiek wcześniej liczby zaawansowanych rakiet przeciwlotniczych. - Nadal widzimy duży popyt na PAC-3 MSE więc czujemy się zobowiązani do efektywnej produkcji, aby zapewnić naszym klientom unikalną technologię obrony przeciwrakietowej, która odpowiada na najbardziej zaawansowane zagrożenia – powiedziała Brenda Davidson, wiceprezes programów PAC-3 w Lockheed Martin Missiles and Fire Control.
Czytaj więcej
Amerykański koncern Lockheed Martin dostarczył do dęblińskich Wojskowych Zakładów Lotniczych 1 pierwsze elementy urządzeń do produkcji zespołów startowych pocisków PAC-3 MSE.
Firma spodziewa się wzrostu rocznej produkcji do 500 sztuk PAC-3 MSE do 2024 r., a aby to umożliwić rozbuduje hale o powierzchni 85 000 stóp kw. w zakładzie Camden w stanie Arkansas. Produkcja w nich ruszy już w drugim kwartale 2022 r.