Komisji Obrony Narodowej o zakupie bezzałogowców Bayraktar TB2

Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP omówiony został zakup dla Sił Zbrojnych RP bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar TB2. Bezzałogowce zamówiono w Turcji 24 maja podczas wizyty Prezydenta RP Andrzej Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Publikacja: 14.07.2021 15:54

Komisji Obrony Narodowej o zakupie bezzałogowców Bayraktar TB2

Foto: Bayraktar TB2. Fot.Baykar.

Ze strony resortu obrony narodowej informacji udzielił sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz. W trybie jawnym przekazał posłom kilka nowych informacji dotyczących programu.

Czytaj także: Nadlatują tureckie uderzeniowe bezzałogowce

Dostawy czterech systemów przewidziano w latach 2022-2024 (po jednym w 2022 r. – do 31 października i 2024 r. – do 30 kwietnia, dwa w 2023 – do 30 kwietnia oraz do 31 października). Każdy zestaw będzie obejmować:

  • sześć aparatów TB2,
  • sześć głowic optoelektronicznych MX-15,
  • dwie stacje radiolokacyjne pracujące w trybie SAR,
  • sześć systemów identyfikacji bojowe „swój-obcy”,
  • trzy naziemne stacje kontroli,
  • trzy terminale transmisji danych, pozwalające na zwiększenie zasięgu operacyjnego bezzałogowych aparatów latających.

Dostawca dostarczy także części zamienne i zapewni wsparcie eksploatacji sprzętu przez dwa lata.

Dodatkowo strona turecka dostarczy dwa symulatory systemu, które trafią do baz lotniczych w Mirosławcu i Dęblinie. W ramach umowy przeszkolone zostaną cztery grupy polskiego personelu, liczące po 48 osób. Operatorów i techników. Szkolenie każdej z nich ma potrwać 15-17 tygodni (w zależności od funkcji). Szkolenie operatorów dwóch pierwszych zestawów odbędzie się w Turcji, kolejnych w Dęblinie.Personel obsługi przejdzie przeszkolenie w Polsce.

Czytaj także: Posłowie pytają MON o tureckie drony dla Wojska Polskiego

Wsparcie eksploatacji nowego sprzętu mają zapewnić Warsztaty Techniki Lotniczej z Torunia. To zaskakująca informacja, biorąc pod uwagę fakt utworzenia przez Polską Grupę Zbrojeniową Centrum Kompetencyjnego Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy.

"Bayraktar TB2. Fot.Baykar."

Bayraktar TB2. Fot.Baykar.

radar.rp.pl

Obecny na posiedzeniu dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski wskazał, że pilna potrzeba operacyjna wymuszająca zakup bezzałogowego rozpoznawczo-uderzeniowego systemu powietrznego to wynik analiz i obserwacji działań potencjalnego przeciwnika. Mowa o działaniach połączonych sił rosyjsko-białoruskich, które systematycznie rozszerzają swój potencjał na wielu płaszczyznach.

Czytaj także: Oblot pierwszego seryjnego bezzałogowca Bayraktar Akinci

Co ważne, dzięki zastosowaniu rozwiązań technicznych zgodnych z NATO-wskimi normami STANAG, Bayraktar TB2 może wpiąć w krajowy system rozpoznania. Obejmuje m.in. urządzenia rozpoznania naziemnego czy zasobniki rozpoznawcze DB-110, wykorzystywane przez wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 Jastrząb. System może także współpracować z systemami dowodzenia i kierowania Jaśmin oraz TOPAZ.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego