Francuska firma należy do światowej czołówki producentów sprzętu do tropienia wrogich okrętów podwodnych. Część swojej wiedzy przekaże teraz specjalistom Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej. Wszystko w ramach zobowiązań offsetowych w związku z zakupem 4 śmigłowców AW101 od koncernu Leonardo.

Czytaj także: PZL Świdnik to kluczowy zakład w projektach Leonardo

Miliony na sonarowe tajemnice

MON zawarło z firmami zaangażowanymi w realizację wartego ponad 1,6 mld zł kontraktu na pozyskanie śmigłowców wyspecjalizowanych w zwalczaniu okrętów podwodnych i bojowym ratownictwie ( dla Marynarki Wojennej RP ) offsetowe umowy wykonawcze. Głównym beneficjentem  programu kompensacyjnego, wycenionego na ok. 400 mln zł, są oczywiście łódzkie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1. Przy pomocy Leonardo i należących do tego koncernu zakładów WSK Świdnik powstanie licencjonowane Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców Sił Zbrojnych RP. To tam dokonywana będzie pełna obsługa techniczna, serwisy i niezbędne naprawy nowych, importowanych maszyn.

Czytaj także: Ruszyły prace nad śmigłowcami AW101 dla Marynarki Wojennej

Wart ok. 40 mln zł specjalny projekt offsetowy zrealizuje także partner Leonardo – firma Thales – we współpracy z Politechniką Gdańską.

Tajne detektory serwisowane w kraju

W ramach zobowiązań offsetowych Centrum Morskich Technologii Militarnych otrzyma wiele nowych kompetencji. Wśród nich m.in. sprzęt oraz licencje niezbędne do serwisowania sonarów na śmigłowcach AW101.

""

AW101 dla Marynarki Wojennej. Fot./materiały prasowe

radar.rp.pl

W ramach kompensacyjnego programu pracownicy Katedry Systemów Sonarowych PG zostaną przygotowani do szkolenia operatorów  w zakresie obsługiwania i serwisowania zawansowanych systemów sonarowych.

Czytaj także: Na Radarze TV: Marynarka Wojenna dostanie cztery AW101

–  To duży sukces i wyróżnienie dla naszej uczelni – przyznaje na oficjalnej stronie uczelni prof. Jacek Marszal, kierownik Katedry Systemów Sonarowych na Politechnice Gdańskiej. Podkreśla, że umowy zawarte z Thales DMS znacząco poszerzą zakres kompetencji CMTM i otworzą nowe możliwości badawcze i wdrożeniowe w przyszłości.

– Dzięki śmigłowcowemu offsetowi pracownicy Politechniki zyskają dostęp do najnowocześniejszych technologii militarnych stosowanych w przemyśle zbrojeniowym na świecie – mówi prof. Marszal.

Nowe kompetencje militarne dla specjalistów z PG

Przedstawiciele gdańskiej uczelni mają nadzieję, że po spodziewanym zakupie kolejnych śmigłowców od koncernu Leonardo dla Marynarki Wojennej zakres współpracy specjalistów Politechniki Gdańskiej  z Thalesem – europejskim gigantem elektroniki wojskowej, może się znacznie poszerzyć „również w aspekcie finansowym”.

Czytaj także: AW101 na testach w Gdyni

– Wiedza nabyta dzięki offsetowi przez naukowców PG posłuży w kolejnych latach, również na innych polach działalności naszego ośrodka. Zdobędziemy m.in. możliwość kształcenia w naszej uczelni  kolejnych specjalistów – dodaje inż. Andrzej Ogonowski, dyrektor Centrum Morskich Technologii Militarnych i sygnatariusz umów podpisanych w tym tygodniu w Łodzi.