Poseł pyta o modernizację samolotów F-16 Jastrząb

F-16 Jastrząb. Fot./MON.
F-16 Jastrząb. Fot./MON.
Poseł Robert Kwiatkowski pyta resort obrony o plany związane z modernizacją samolotów F-16 Jastrząb. Fot./MON.

Na stronach Sejmu opublikowano interpelację poselską Roberta Kwiatkowskiego dotyczącą modernizacji wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb eksploatowanych w Siłach Powietrznych.

W swojej interpelacji poseł Kwiatkowski wskazuje na fakt, że pierwsze samoloty tego typu dostarczono do Polski 15 lat temu. Znajdujące się w podobnym wieku greckie maszyny zdecydowano się już zmodernizować do standardu F-16V. Pierwszy z egzemplarzy został oblatany w Grecji, a wkrótce zostanie przebazowany do Stanów Zjednoczonych w celu realizacji procesu certyfikacji.

Czytaj także: Nowe symulatory do Jastrzębi

W związku z tym Kwiatkowski kieruje do Ministerstwa Obrony Narodowej następujące pytania:

  1. Czy, Ministerstwo Obrony Narodowej wdroży kompleksowy program modernizacji samolotów wielozadaniowych F-16 Jastrząb, jeśli nie, to dlaczego?
  2. Czy MON podjęło już decyzję o sposobie komunikacji pomiędzy posiadanymi F-16, a planowanymi do zakupu F-35 w ramach programu Harpia?
  3. Według wypowiedzi Roberta Kwiatkowskiego, kluczowymi elementami Jastrzębi, które musiałyby przejść proces modernizacji są: system walki radioelektronicznej, stacja radiolokacyjna, montaż nowego systemu ostrzegania przed odpaleniem rakiet, a także systemy łączności pozwalające na bezproblemową komunikację w trybie bezpiecznym z zakupionymi w ubiegłym roku wielozadaniowymi samolotami bojowymi Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Dodatkowe pytania dotyczą planów zakupów uzbrojenia przeznaczonego do Jastrzębi. Przede wszystkim mowa o pociskach przełamania systemów antydostępowych Northrop Grumman AGM-88E AARGM. Według nieoficjalnych informacji dochodzących z MON, decyzja o zakupie tego typu uzbrojenia już zapadła. Samo zamówienie nie zostało jednak jeszcze złożone. Wśród potencjalnych zakupów wymienia się również lekkie bomby korygowane rodziny Small Diameter Bomb (GBU-39/B i GBU-35B).

F-16 Jastrząb. Fot./MON.
F-16 Jastrząb. Fot./MON.

Modernizacja Jastrzębi mogłaby być prowadzona w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Firma ta, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, już realizuje niektóre prace serwisowe przy polskich F-16. Dodatkowo zarząd spółki przygotowują się do rozszerzenia kompetencji w zakresie ich obsług, co ma nastąpić w najbliższych latach.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Dwóch oferentów w przetargu na dostawę mostu składanego

W postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu zestawu mobilnego mostu składanego MLC-70/110 zgłosiło się dwóch wykonawców. ...

Wojsko dostanie zwiadowcze drony od PGZ

MON zamówiło w piątek 30 listopada 2018 r. 12 zestawów rozpoznawczych dronów krótkiego zasięgu ...

Loyal Wingman koncernu Boeing. Fot./Departament Obrony Australii.

Dziewiczy lot australijskiego bezzałogowca Loyal Wingman

Boeing wykonał dziewiczy lot bezzałogowego aparatu latającego, który jego australijski oddział zbudował w ramach ...