Poseł pyta o chromy i malowanie wojskowych Fordów Rangerów

Ford Ranger. Fot./Andrzej Kiński.
Ford Ranger. Fot./Andrzej Kiński.
Samochód ciężarowo-osobowy Ford Ranger XTL z pierwszej partii dostarczonej wojsku 15 grudnia 2020 r. Fot./Andrzej Kiński.

Na stronie internetowej Sejmu RP opublikowano interpelację poselską, którą do Ministerstwa Obrony Narodowej wystosował poseł Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska). Dotyczy ona kwestii związanych z zakupem dla Wojska Polskiego samochodów Ford Ranger, których pierwszą partię przekazano w grudniu ubiegłego roku.

W interpelacji, która wpłynęła do Sejmu 28 grudnia 2020 r., poseł pyta o standard i wyposażenie pojazdów, a także rozpoczęcia ich eksploatacji w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. Poseł Szłapka oczekuje odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy zakup pojazdów typu Ford Ranger XLT diesel o mocy 170 KM zwykłej seryjnej produkcji odpowiada rzeczywistym potrzebom Wojska Polskiego? Z kim decyzja o tego typu zakupie była konsultowana?
  2. Czy Ford Ranger XLT spełnia warunki pojazdu, który ma być używany w trudnych warunkach terenowych i bojowych?
  3. Z jakiego powodu zdecydowano, że samochód wojskowy będzie miał barwę czarny metalik, a nie barwy ochronne i maskujące?
  4. Z jakiego powodu zdecydowano, że pojazd wojskowy powinien mieć chromowane wykończenia karoserii?
  5. Czy zakupione pojazdy mają wykończenia i wzmocnienia do zamontowania na platformie dodatkowej broni?
  6. Dlaczego w zakupionych pojazdach siedzenia są wykończone zwykłym welurem, skoro jest oczywiste, że żołnierz z pełnym wyposażeniem, który usiądzie na takim siedzeniu, natychmiast je zniszczy?

Czytaj także: Wojsko Polskie odebrało pierwszą partię samochodów Ford Ranger

Co należy podkreślić, to jedna z dwóch interpelacji poselskich, które wpłynęły do resortu obrony w grudniu ubiegłego roku w sprawie zakupu samochodów Ford Ranger. Drugą, datowaną 21 grudnia, wystosowali także posłowie Koalicji Obywatelskiej: Konrad Frysztak, Krzysztof Truskolaski, Witold Zembaczyński, Marek Sowa i Aleksander Miszalski. Także w tym przypadku zadano kilka pytań związanych z realizacją powyższego zakupu.

Ford Ranger XLT z zabudową hard top w całej okazałości. Fot./Andrzej Kiński

Przypomnijmy, umowę na dostawę nowych samochodów ciężarowo-osobowych ogólnego przeznaczenia zawarto 31 marca 2020 r. pomiędzy 2. Regionalną Bazą Logistyczną i konsorcjum Glomex MS Polska wraz z Glomex MS z Republiki Czeskiej. W latach 2020-22 dostarczonych zostanie 648 samochodów Ford Ranger XTL za 121,25 mln złotych brutto. Szybki termin dostawy był możliwy dzięki temu, że samochody są w komercyjnej, niezmilitaryzowanej wersji. Trzeba jednak pamiętać, że zestaw ich wyposażenia rozbudowano o niektóre elementy opcjonalne.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MSPO 2019: „Ottokar”, Borsuk, Bystra i Orliki torują drogę technologiom

Niszczyciele czołgów, transportery nowej generacji, radary, a także bezzałogowy sprzęt zwiadowczy szykowany dla armii ...

Air-Pol dostarczy wojsku sprzęt ratowniczy

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o planowanym podpisaniu umowy z firmą Air-Pol dotyczącej dostaw sprzętu wysokościowo-ratowniczego ...