Wojsko zamawia mikrodrony obserwacyjne

Fot./materiały prasowe

Już w przyszłym roku firma Asseco dostarczy armii zamówione w zeszłym tygodniu obserwacyjne mikrodrony.

Za 6 zestawów złożonych z 4 bezzałogowych statków powietrznych (wyposażonych w kamery telewizyjne i termalne), stacji kierowania i kontroli wraz z zespołem nadawczo-odbiorczym MON zapłaciło  informatycznej spółce 4,6 mln zł.

Czytaj także: Zwiadowcze drony grupy WB pomogą w walce z wirusem

– Autorski sprzęt i oprogramowanie będzie w całości produkowane w kraju – zapewnia Zdzisław Wiater, dyrektor Pionu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa, Asseco Poland.

Elektroniczne oczy kwadrokoptera

Mikrobezpilotowce, potrzebne wojsku do bliskiego rozpoznania pola walki, posiadają wiele zalet. Ta niewielka – ważąca 1,6 kg – czterowirnikowa platforma może startować oraz lądować pionowo i odznacza się dużą łatwością użytkowania. Promień działania w terenie to co najmniej 1,2 km, a pułap lotu maksymalnie 2000 m.

Fot./materiały prasowe

Zestaw pokładowych kamer został tak zaprogramowany, by można było zintegrować obrazy przekazywane przez sensory wizyjne i termalne. Pozwoli to używać elektronicznego mikrozwiadowcy zarówno w dzień jak i w nocy, w trudnych warunkach zewnętrznych.

Czytaj także: Polskie drony wojskowe lecą w świat

Sprzęt ma jeden cel. Zwiększyć świadomość sytuacyjną żołnierzy bezpośrednio na polu walki przy minimalnym zaangażowaniu personelu naziemnego. Dlatego do obsługi mikrobrona wystarczy jeden operator.

Uniwersalny obserwator

Asseco zapewnia, że nowa generacja mikrodronów może mieć uniwersalne zastosowanie, które doceni nie tylko wojsko, ale także  pozostałe służby mundurowe. Sprzęt może się też okazać przydatny do zastosowań cywilnych np. dokonywania powietrznych inspekcji w rolnictwie.

Czytaj także: Zwiadowcze drony w służbie WOT

Przedstawiciele Asseco podkreślają, że dostawa do Sił Zbrojnym RP to nie jedyne przedsięwzięcie o charakterze militarnym w ofercie firmy. Asseco ma obecnie ponad 350 klientów na całym świecie. Ma też poparte praktycznym doświadczeniem i potwierdzone uprawnieniami, zdolności do oferowania swych rozwiązań w NATO. Spółka realizowała projekty, m.in. dla MON, instytucji i agend Unii Europejskiej. Takich jak wspierający ochronę granic UE FRONTEX, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Europejska Agencja Obrony (EDA).

Fot./materiały prasowe

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

US Navy inwestuje w barki desantowe

Stocznia Swiftships podpisała kontrakt dotyczący budowy czterech barek desantowych typu LCU 1700. Porozumienie pozwoli ...

Israel Sharon: Zależy nam, by w Warszawie dostrzeżono możliwości zbrojeniowej współpracy

Rozumiemy waszą determinację w dążeniu do technologicznej niezależności polskich fabryk broni. Sami tak działaliśmy, ...

Tajwan kupuje najnowsze F-16

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż do Tajwanu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin ...