Polsko-szwedzkie rozmowy na temat okrętów podwodnych

Okręt podwodny typu Södermanland. Fot. MW/Szwecji.

W Warszawie odbyło się spotkanie ministrów obrony Polski i Szwecji – Mariusza Błaszczaka i Petera Hultqvista. Zgodnie z deklaracją kontynuowano m.in. dialog w sprawie zakupu w Szwecji dwóch używanych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej.

Decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie zakupu okrętów podwodnych typu A17 Södermanland oficjalnie ogłoszono 28 listopada 2019 r. Od tamtej pory wiadomo, że zgodę na transakcję wyraził rząd Szwecji. Projekt był także przedmiotem debaty w parlamencie tego państwa.

Ponad 30-letnie okręty podwodne typu Södermanland mają stanowić rozwiązanie pomostowe. Wszystko do czasu wdrożenia do służby jednostek nowej generacji, wybranych w ramach programu Orka. Minister Błaszczak jasno określił, że wzmocnienie Marynarki Wojennej jest jednym z najważniejszych zadań stojących dziś przed resortem. Szwedzkie jednostki mają pozwolić na wycofanie ze służby ostatnich okrętów typu Kobben.

Czytaj także: Szwedzkie okręty w służbie Marynarki Wojennej?

Dziś wiadomo, że jeden z okrętów przeznaczonych do sprzedaży Polsce. Södermanland ma zostać wycofany ze służby w Marynarce Wojennej Szwecji w 2021 r., zaś drugi, Östergötland, od dziewięciu lat jest zakonserwowany w stoczni Saab Kockums.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Fundusze na produkcję pocisków GMLRS

Koncern Lockheed Martin podpisał kontrakt dotyczący kontynuacji produkcji i dostaw elementów przeznaczonych do pocisków ...

Kenijska wpadka polskiej zbrojeniówki

W Kenii trwa dochodzenie w sprawie rzekomej dostawy sprzętu wojskowego z Polski wartości 400 ...

Sokoły do modernizacji

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjacje dotyczące modernizacji czterech śmigłowców wielozadaniowych W-3 Sokół. Prowadzone są one ...