Pięciu zainteresowanych udziałem w dialogu na 125 mm amunicję czołgową

Pocisk APFSDS-T kalibru 125 mm oferowany przez MESKO. Fot./Andrzej Kiński.

Pięć podmiotów zgłosiło się do dialogu technicznego dotyczącego pozyskania 125 mm naboi czołgowych z pociskiem podkalibrowym APFSD-T.

Lista, którą zamknięto 28 kwietnia, obejmuje firmy krajowe i jedną zagraniczną. Do postępowania przystąpiły spółki: Elbit Systems Land (Izrael), Works 11, MESKO, Polit-Elektronik, Metalexport-S. Część z polskich firm to reprezentanci zagranicznych producentów tego typu amunicji. Spośród nich ma zostać wybrana grupa, która otrzyma szczegółowe RFI, mające stanowić podstawę do przeprowadzenia dialogu technicznego.

Czytaj także: MESKO zawarło umowę na dostawę amunicji do armat salutacyjnych

Procedurę uruchomiono 1 kwietnia tego roku. Nowa amunicja ma stanowić uzbrojenie czołgów T-72M/M1 i PT-91 Twardy. Według upublicznionych informacji, oferenci mają przygotować wycenę zakupu w trzech wariantach (1000, 5000 i 10 000 sztuk) wraz z kosztami oprzyrządowania do obsług technicznych, transportem i gwarancją. Dodatkowo wycena ma objąć ewentualne koszty utylizacji.

Obecnie w magazynach Sił Zbrojnych RP znajduje się kilkaset względnie skutecznych nabojów z pociskami APFSDS-T. Pociski skomplementowano w Polsce na przełomie wieków z wykorzystaniem komponentów zagranicznych. Większość natomiast to zupełnie przestarzałe naboje reprezentujące standard z początku lat 70. XX wieku.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Umowa na system Patriot podpisana. Dostawa za 4 lata

W Warszawie podpisano umowę na dostawę pierwszych baterii Patriot. W uroczystości wzięli udział prezydent ...

Polskie drony wojskowe lecą w świat

Niewielki bezpilotowiec Warmate, wymyślony przez największą prywatną firmę zbrojeniową w kraju, może być powietrznym ...

Stępka pod ratowniczego indianina

W stoczni Gulf Island Shipyard w Houma w stanie Luizjana odbyła się uroczystość położenia ...