Siły Zbrojne RP dostaną nowe granatniki przeciwpancerne

Sowiecki RPG-7 to nadal najpowszechniej używany w Siłach Zbrojnych RP granatnik przeciwpancerny, choć wielorazowego użytku. Pomimo wielu propozycji przemysłu, na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza nie zakupiono do nich nowoczesnej, uniwersalnej amunicji, choć w innych krajach jest ona wykorzystywana. Fot. US Army/Sgt. Lauren Harrah.

Inspektorat Uzbrojenia opublikował zaproszenie do udziału w dialogu technicznym dotyczącym pozyskania dla Sił Zbrojnych RP jednorazowych granatników przeciwpancernych.

Podmioty zainteresowane udziałem w tej fazie procedury mają czas na składanie zgłoszeń do 2 kwietnia. Sam dialog zaplanowano już na 2-3 kwietnia. Uzyskane na tym etapie informacje pozwolą na ocenę zgodności oferowanego sprzętu z wymaganiami postawionymi przez zamawiającego. W ten sposób będzie można sprecyzować uwarunkowania związane z systemem zabezpieczenia logistycznego, dostaw i szkolenia. Proces pozwoli także na oszacowanie kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania, a także określenia czasu pozyskania granatników.

Czytaj także: Polska broń precyzyjna w światowej czołówce

Broń, poza zwalczaniem pojazdów opancerzonych, ma mieć możliwość niszczenia lekkich ukryć polowych i budynków.

Zamawiający zakłada, że granatniki będą mieć okres gwarancji co najmniej 24 miesiące. Docelowa norma eksploatacyjna ma wynosić nie mniej niż 20 lat.

Poza granatnikami Inspektorat Uzbrojenia zakłada także dostarczenie pomocy szkoleniowych. Plansz poglądowych granatników i celowników (po 60 egzemplarzy) oraz do 500 urządzeń treningowych.

W przypadku granatników Inspektorat Uzbrojenia oczekuje wyceny w trzech opcjach wielkości zamówienia. 10 000, 50 000 i 150 000 sztuk. Nowe granatniki jednorazowe miałyby w pierwszej kolejności trafić do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj także: Łotwa kupuje granatniki AT-4

Obecnie Siły Zbrojne RP powszechnie eksploatują powszechnie eksploatują granatniki RPG-7 produkcji ZSRS, nieliczne są szwedzkie Carl Gustafy M2. Niewielkie ilości amerykańskich granatników jednorazowych AT4 i czeskich RPG-75 są wykorzystywane przez operatorów Wojsk Specjalnych. W magazynach do niedawna znajdowało się także kilkanaście tysięcy polskich granatników jednorazowych RPG-76 Komar (produkcja 1983-1995), które zostały wycofane z użycia ze względu na niespełnianie współczesnych norm bezpieczeństwo. Kilka lat temu Agencja Mienia Wojskowego oferowała je do sprzedaży.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Co dalej z brytyjskimi Super Herculesami?

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o planach w stosunku do floty średnich samolotów transportowych ...

Kolejne Jelcze dla Wojska Polskiego

Inspektorat Uzbrojenia podpisał dwie umowy z firmą Jelcz określających warunki dostaw kolejnych partii ciężarówek ...

Polska Grupa Zbrojeniowa patrzy za ocean

FotWielkie kontrakty zbrojeniowe, zawierane z Waszyngtonem i amerykańskimi koncernami, to okazja dla krajowych producentów ...