HIMARSy dla Polski zamówione

Wyrzutnia polowego systemu rakietowego M142 HIMARS. Fot./US Army/Staff Sgt. Matthew Keeler.

Lockheed Martin podpisał umowę dotyczącą produkcji kolejnej partii samobieżnych wyrzutni rakiet M142 HIMARS. Sprzęt trafi m.in. do zagranicznych odbiorców systemu.

Kontrakt ma wartość 492,1 mln dolarów i dotyczy produkcji nieujawnionej liczby wyrzutni wraz z pakietami części zamiennych oraz szkoleniem obsług. Wieloletnie zamówienie ma zostać zrealizowane do 30 maja 2023 r. W momencie podpisania umowy uruchomiono pierwszą transzę środków w wysokości 66,4 mln dolarów.

Czytaj także: Polska podpisała umowę na dostawy systemu rakietowego HIMARS

Komunikat Departamentu Obrony nie precyzował odbiorców, natomiast szerszej informacji udzielił producent. Zamówione wyrzutnie trafią do jednostek US Army, US Marine Corps, a także dwóch odbiorców eksportowych – Rumunii i Polski. Łącznie, na mocy międzyrządowej umowy zawartej w lutym br., Wojsko Polskie otrzyma 20 wyrzutni M142 HIMARS. Sprzęt otrzyma jednego dywizjonu artylerii rakietowej, a także Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Realizacja umowy odbywa się z pośrednictwem amerykańskiego Departamentu Obrony i programu FMS.

Kontrakt na produkcję wyrzutni to kolejna umowa związana z dostawami sprzętu systemu HIMARS do Polski. W ostatnich tygodniach Departament Obrony zamówił m.in. partię pocisków kierowanych ATAMCS oraz GMLRS i RRPR, na liście odbiorców których jest także nasz kraj.

Zobacz także: HIMARS w akcji – Wideo

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rosjanie rozpoczynają budowę dwóch okrętów podwodnych

W stoczni Admiralicji w Sankt Petersburgu odbyła się podwójna uroczystość położenia stępek pod dwa ...

Marina Militare czeka na nowy okręt desantowy

W stoczni włoskiego koncernu Fincantieri w Castellammare di Stabia odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowego ...