Antena PIT-Radwaru wskazuje wrogów patriotom

Amerykański koncern Raytheon ujawnił, że zakończył właśnie wyposażanie eksportowego zestawu Patriot w anteny systemu identyfikacji „swój – obcy” (Identification Friend or Foe – IFF)  wyprodukowane warszawskiej spółce Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PIT-Radwar.

Publikacja: 30.04.2019 09:11

PIT-Radwar dołączył do poddostawców Raytheon. Fot./Raytheon

PIT-Radwar dołączył do poddostawców Raytheon. Fot./Raytheon

Foto: PIT-Radwar dołączył do poddostawców Raytheon. Fot./Raytheon

Antena IFF to ważny element broni przeciwrakietowej. Pozwala systemowi Patriot ustalić, czy wzięty na cel statek powietrzny, np. samolot, należy do sojusznika czy też wroga. Jest to koniecznością w warunkach bojowych, zwłaszcza wobec rosnącej liczby zagrożeń.

Czytaj także: Na Radarze TV: Offset podpisany. Wisła oraz bliżej

Zrealizowane właśnie zamówienie nie jest ostatnim zleceniem na zaawansowany technologicznie sprzęt produkowany przez PIT-Radwar. Amerykanie zapewniają, że także inni klienci Raytheona będą potrzebować systemów Patriot z anteną IFF stołecznej spółki wchodzącej w skład PGZ.

– Raytheon konsekwentnie buduje długoterminowe partnerstwo z polskim przemysłem. Oferujemy mu znaczący udział w pracach nad rozwijaniem broni dla program “Wisła” – potwierdza Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon Integrated Defense Systems.

Czytaj także: Analiza Radaru: „Narew” równie ważna jak „Wisła”

– PIT-Radwar jest częścią łańcucha dostaw Raytheon. Planujemy wykorzystywać anteny tej firmy w radarach przeznaczonych dla Polski i innych, nowych użytkowników systemu Patriot – mówi Bata.

Bydgoskie routery

PIT-Radwar nie jest jedynym aktywnym polskim poddostawcą urządzeń dla zestawów rakietowych Patriot. Prywatny bydgoski Teldat zaprojektował i produkuje seryjnie komputerowe routery do powstających i modernizowanych wersji broni najnowszej generacji. Produkt z Pomorza zdobył uznanie specjalistów Raytheona. Inżynierowie i programiści z bydgoskiej spółki  uzyskali nawet w USA wyróżnienie za innowacyjne podejście do zadania.

Henryk Kruszyński, prezes Teldat, nie ma wątpliwości, że firmowi specjaliści uczciwie zapracowali na obecną pozycję spółki.

Czytaj także: System dowodzenia Wisłą zamówiony

Szef Teldatu w wypowiedziach dla prasy wspominał, że Amerykanie z Raytheona wpierw kilka lat szukali w Polsce zaufanego podwykonawcy. Wreszcie zdecydowali, by to Teldat zaprojektował a potem produkował seryjnie routery do rakietowych zestawów. Firma ma teraz w planach eksport urządzeń do modernizujących broń użytkowników systemu na całym świecie.

– Raytheon, to wymagający klient. Trzy lata drobiazgowo i systematycznie sprawdzał co potrafimy zanim przyznano nam miejsce na liście dostawców przemysłu zbrojeniowego USA – mówi dr Kruszyński.

Bydgoscy inżynierowie projektowali routery od podstaw. Prototypy Raytheon testował we własnych laboratoriach. Badano odporność urządzeń na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzano niezawodność działania sprzętu w każdych warunkach klimatycznych oraz skuteczność zabezpieczeń przed emisją elektromagnetyczną.

Czytaj także: Coraz bliżej współpracy HSW i Raytheon

Dzisiaj niewiele się zmieniło. Produkowane przez Teldat urządzenia dalej są szczegółowo weryfikowane i odbierane osobiście, na miejscu, przez grupę specjalistów z USA.

–  Perfekcjonizm Raytheona zawsze robi wrażenie – dodaje szef Teldatu.

Offsetowa łamigłówka

Umowa offsetowa zawarta przez MON z Raytheon Company, zawierająca 31 zobowiązań kompensacyjnych na okres 10 lat, pozwoli na:

  • Pozyskanie zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł dowodzenia IBCS,
  • Produkcji i serwisowania wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych,
  • Utworzenie certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją,
  • Dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu „Wisła” i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej.

Umowa zakłada również pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30 mm armat Bushmaster.

Wartość zobowiązań rakietowego potentata z USA oszacowano na 224 121 788 złotych.

Nie wszystkie biznesowe przedsięwzięcia, związane z kooperacją przy budowie tarczy powietrznej średniego zasięgu, wynikają wprost ze zobowiązań offsetowych towarzyszących gigantycznemu zamówieniu na Patrioty. Planowane kontrakty o charakterze kompensacyjnym dotyczą niemal wyłącznie udostępnienia przez amerykańskie koncerny know-how, licencji i chronionych prawami autorskimi rozwiązań technologicznych. Zapewnią one polskim wojskowym nabycie niezbędnych umiejętności – także zdolności produkcyjnych umożliwiających w kolejnych latach naprawianie, serwisowanie i modernizowanie rakietowego oręża.

Czytaj także: Lockheed podpisał umowy offsetowe

To oznacza przekazanie kompetencji do utrzymywanie zestawów Patriot w sprawności i gotowości bojowej.

“Wisła” i biznes

Jak poinformowała PGZ równolegle uzgadniane są także umowy kooperacyjne wynikające z zapowiedzi konkretnych zamówień. Mowa o kontraktach, które strona amerykańska złoży w polskim przemyśle w ramach polsko – amerykańskiego kontraktu międzyrządowego.

Aktualna zatem jest zadeklarowana przez amerykański przemysł obietnica alokacji 50 proc. wartości całego zamówienia dotyczącego programu „Wisła” w polskim przemyśle obronnym.

Czytaj także: Wisła: Most do współpracy

– W żadnym wypadku nie należy mylić tych przedsięwzięć z realizacją zobowiązań offsetowych – zastrzega PGZ.

Mowa o produkcyjnych zleceniach wykonywanych również na stricte biznesowych zasadach. W tej formule w krajowych spółkach Tworzących konsorcjum „Wisła” powstaną m.in. tak ważne komponenty systemu, jak budowane w Hucie Stalowa Wola wszystkie wyrzutnie rakietowe dla polskich patriotów.

Antena IFF to ważny element broni przeciwrakietowej. Pozwala systemowi Patriot ustalić, czy wzięty na cel statek powietrzny, np. samolot, należy do sojusznika czy też wroga. Jest to koniecznością w warunkach bojowych, zwłaszcza wobec rosnącej liczby zagrożeń.

Czytaj także: Na Radarze TV: Offset podpisany. Wisła oraz bliżej

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego