Nowe zdjęcia B-21A Raider. Pierwszego samolotu szóstej generacji

Na mediach społecznościowych bazy lotniczej Edwards pojawił się wpis zawierającym trzy zupełnie nowe zdjęcia najnowszego amerykańskiego bombowca strategicznego. Samolotu B-21A Raider.

Publikacja: 23.05.2024 19:48

B-21A Raider

B-21A Raider

Foto: USAF

W krótkim wpisie czytamy, że zlokalizowany w bazie lotniczej Edward B-21 Raider kontynuuje przygotowane wcześniej testy. Mowa tak o testach w powietrzu, jak i na ziemi związane np. z kołowaniem. We wpisie baza chwali się, że najnowsza amerykańska maszyna z dnia na dzień czyni coraz większe „postępy” i już wkrótce osiągnie dojrzałość, by stać się podstawą przyszłej floty bombowców Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

B-21A Raider, nad którym pracuje firma Northrop Grumman, to prawdziwie wyjątkowa maszyna. Rzadko się zdarza, by nowy samolot obrósł legendą na długo przed tym, zanim trafił do produkcji seryjnej. A tak jest w tym przypadku. Z dwóch powodów.

B-21A Raider

B-21A Raider

USAF

Po pierwsze wynika to z komentarzy amerykanów, którzy wskazują, że B-21A Raider będzie pierwszym samolotem, jaki zaliczyć możemy do tzw. szóstej generacji.

Drugim powodem jest zadanie, jakie stoi przed nową konstrukcją, a co za tym idzie, jakie samoloty ma w tym zadaniu zastąpić. Mowa tutaj przede wszystkim o bombowcu B-2A Spirit, bodaj najbardziej rozpoznawalnej i najbardziej charakterystycznej maszynie tego typu oraz nieco starszym oraz mniej rozpoznawalnym i bardziej konwencjonalnym B-1 Lancer.

Co ciekawe na liście „do zastąpienia” nie ma samolotu Boeing B-52 Stratofortress, który po modernizacji do standardu J ma pozostać w służbie nawet do 2050 r. Przypomnijmy tylko, że mówimy o maszynie, której seryjna produkcja zakończyła się w 1962 r.

B-21A Raider

B-21A Raider

USAF

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami