Rheinmetall określa nową Pantherę jako „game changer" i twierdzi, że KF51 jest „naj" w szeregu współczynników bojowych, czyli: najbardziej skuteczny bojowo, najlepiej opancerzony (czy też zabezpieczony), o największej przeżywalności na polu walki, najbardziej „usieciowiony" (chodzi o sieciocentryczne systemy C4ISR) i najbardziej mobilny.

Pod względem uzbrojenia KF51 faktycznie góruje nad dotychczas produkowanymi czołgami, dzięki armacie FGS (Future Gun System vel Rh 130) kal. 130 mm z lufą o długości 52 kalibrów, umieszczonej w najnowszej wieży Rheinmetalla z automatem ładowania i zapasem 20 gotowych do natychmiastowego użycia nabojów. Prócz zdalnie sterowanego stanowiska Natter z karabinem maszynowym kal. 7,62 mm RMG (zapas amunicji – 2500 nabojów) i drugiego sprzężonego z armatą kal. 12,7 mm (250 nabojów), zestaw uzbrojenia uzupełniają pojemniki z izraelską amunicją krążącą Hero-120 firmy UVision (cztery sztuki; jej wyrzutnie Rheinmetall oferuje z wieżami do różnych wozów, np. Boxera czy KF41 Lynx).

Jeżeli chodzi o opancerzenie czołgu to konkretów brak, poza ogólnymi stwierdzeniami, że KF51 wykorzystuje opancerzenie aktywne (czyli aktywny system samoobrony jak AMAP), reaktywne (określane jako „sensor-based", czyli połączone z czujnikami) i pasywne (czyli zasadnicze, wielowarstwowe). KF51 ma mieć także system chroniący przed pociskami atakującymi górne powierzchnie kadłuba. Uzupełnieniem jest znany system ROSY do stawiania zasłon dymnych oraz aerozolowych. Jest on również zabezpieczony przed wybuchami min.

Jeżeli chodzi o system kierowani ogniem, to dowódca dysponuje celownikiem SEOSS 2 z kanałem dziennym, termowizyjnym i laserowym (dalmierz), a działonowy celownikiem EMES. W przypadku sieciocentryczności, KF51 wyposażono w system zarządzania polem wali (BMS) i cyfrową łączność (radiostacje programowalne klasy SDR). KF51 jest dostosowany do współpracy (kierowania) z bezzałgowcami powietrznymi i naziemnymi. W KF51 wdrożono w pełni standard NATO Generic Vehicle Architecture (NGVA), co ułatwia instalację nowego wyposażenia elektronicznego.

Zasadnicza załoga liczy trzy osoby (dowódca, działonowy, kierowca) rozmieszczone w wieży i kadłubie, ale w czołgu jest też miejsce dla tzw. specjalisty (opcja), a dokładnie dla dowódcy kompanii (w wersji najwyraźniej czołgu dowodzenia). Podobno każde stanowisko jest uniwersalnie wyposażone i każdy członek załogi może w razie konieczności przejąć zadania innego. Masa bojowa czołgu wynosi 59 ton, zasięg po drodze utwardzonej 500 km, KF51 mieści się w tunelach normy AmovP-4L.