Program ruszył w lipcu 2016 r. Jego celem jest budowa nowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) uzbrojonych w głowice atomowe.

Wystrzeliwane z podziemnych silosów pociski ICBM stanowią lądowy komponent tzw. atomowej triady. Jej dwa pozostałe komponenty to przenoszące uzbrojenie atomowe bombowce strategiczne (B-52H Stratofortress, B-2A Spirit) oraz okręty podwodne przenoszące pociski balistyczne (SSBN klasy Ohio)

Czyta także: Amerykanie podejrzewają, że Rosja prowadzi tajne testy nuklearne

Obecnie Stany Zjednoczone posiadają 450 pocisków ICBM typu LGM-30G Minuteman III. Weszły one do służby w latach 1970-1978. Znajdują się one w uzbrojeniu trzech skrzydeł rakietowych: 90th Missile Wing (którego silosy znajdują się na terenie stanów: Wyoming, Nebraska i Colorado), 91st Missile Wing (Północna Dakota) oraz 341st Missile Wing (Montana).

""

Przegląd techniczny międzykontynentalnego pocisku balistycznego LGM-30G Minuteman III w bazie sił powietrznych Vandenberg AFB, w Kalifornii. Fot./USAF

radar.rp.pl

Każde skrzydło posiada po trzy dywizjony i każde ma w uzbrojeniu po 150 pocisków Minuteman III. Pomimo, że w kolejnych dekadach, pociski balistyczne Minuteman III przeszły szereg modernizacji, USAF nie przewidują ich eksploatacji dalej niż do połowy czwartej dekady XXI wielu. Faktem jest, że to i tak o 30 lat dłużej, niż zakładano w latach 80. Ubiegłego wieku.

Czytaj także: Czy rakiety Kim Dzong Una pochodzą z Rosji?

Start fazy opracowania i rozwoju GBSD

21 sierpnia 2017 r. USAF przyznały wstępne, trzyletnie kontrakty na opracowanie nowej konstrukcji. Pierwszy, o wartości 349 mln dol., otrzymała firma Boeing. Drugi, za 329 mln dol., trafił do Northrop Grumman. Na tym etapie z przetargu odpadła firma Lockheed Martin.

Obecnie rozpoczęła się faza opracowania i rozwoju konstrukcji EMD (Engineering and Manufacturing Development). Celem jest budowa prototypów pocisku GBSD w ramach pierwszych pięciu transz produkcyjnych. W czwartym kwartale 2020 r. jedna z dwóch biorących udział w programie firm otrzyma kontrakt na budowę prototypów.

Czytaj także: Amerykańska triada wymaga pilnej odnowy

Wedle obecnych szacunków, ogólna wartość kontraktów w fazie EMD wyniesie ok. 25 mld dol. Wartość całego programu GBSD szacowana jest tymczasem na 85 mld dol.

Dostawa nowych pocisków ma ruszyć w roku budżetowym 2029, a całkowite przezbrojenie ma zakończyć się w 2075 r. USAF zainteresowane są zakupem ok. 600 pocisków GBSD.