Wielka Brytania tworzy cyberarmię

Brytyjski resort obrony przeznaczy 22 mln funtów na utworzenie sieci wojskowych centrów operacji cybernetycznych. Komórki te będą podlegać British Army, czyli lądowemu komponentowi Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Publikacja: 03.06.2019 07:42

Fot./NATO.

Fot./NATO.

Foto: Fot./NATO.

Plan utworzenia sieci centrów operacji cybernetycznych ogłosiła brytyjska minister obrony Penny Mordaunt. Nie powiedziała jednak, ile ich będzie i w jakich lokalizacjach powstaną. Ujawniła za to, że budowa specjalistycznych placówek British Army rozpocznie się w przyszłym roku, a w gotowości operacyjnej centra będą we wczesnych latach 2020.

Czytaj także: Brytyjskie samoloty F-35B polecą na Cypr

Zapowiedź padła kilka dni temu podczas konferencji NATO Cyber Defense Pledge Conference w Londynie. W swoim wystąpieniu, podczas konferencji, brytyjska minister obrony powiedziała, że Wielka Brytania i państwa członkowskie NATO powinny uznać ofensywne działania cybernetyczne jako jeden z elementów współczesnej wojny.

Sama inwestycja stanowi element rozwoju zdolności British Army w domenie cyfrowej. To wynik z realizacji Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Cybernetycznego ogłoszonej w 2016 r. Na jej podstawie utworzono już Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego. Całkowite nakłady na cyberbezpieczeństwo zapisane w strategii wynoszą 1,9 mld funtów.

Sieć centrów operacji cybernetycznych będzie zajmować się zwalczaniem zagrożeń z zewnątrz. Mowa tutaj m.in. o zagrożeniach z Federacji Rosyjskiej, Chińskiej Republiki Ludowej i Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Penny Mordaunt zwróciła uwagę, że np. rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania czy nieprawdziwych informacji może stanowić zagrożenie dla brytyjskiej infrastruktury krytycznej i dla demokracji w Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Amerykańskie F-35 na brytyjskim lotniskowcu

Centra będą działać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Mają one, z jednej strony, prowadzić działania obronne i prewencyjne w cyberprzestrzeni np. ujawniać fake newsy krążące w sieci czy rozpowszechniać prawdziwe informacje. Z drugiej mają np. wspierać brytyjskie wojska podczas operacji zagranicznych i misji humanitarnych.

Placówki będą w czasie rzeczywistym monitorować cyberprzestrzeń, żeby jak najszybciej wyłapywać pojawiające się zagrożenia. Centra mają też dostarczać specjalistyczne analizy o bezpieczeństwie i zagrożeniach w domenie cyfrowej. Analitycy wspierani sztuczną inteligencją będą wykorzystywać informacje pozyskiwane przez brytyjski wywiad i otwarte źródła.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10