- Operacja pod kryptonimem „Przyjazna Energia-22" będzie miała praktyczny charakter. W porozumieniu z lokalnymi samorządami w starannie wytypowanych miejscach uznanych przez władze za krytycznie zagrożone ustawimy nasze Kontenerowe Elektrownie Polowe (KEP) i zapewnimy na próbę awaryjne zasilanie w energię elektryczną ważnym obiektom i instytucjom – tłumaczy istotę ćwiczeń mjr Witold Sura rzecznik WOT.
Żołnierze – operatorzy KEP przejdą w tym czasie szkolenie ucząc się od specjalistów z energetyki jak można usprawnić zasilanie w prąd w warunkach kryzysowych – czyli niespodziewanych przerw w dostawach energii na określonym obszarze. Doświadczonych ekspertów w tej dziedzinie zapewnią wojsku czołowe spółki sektora energetycznego m.in. PGE, Tauron Dystrybucja, Energa Operator oraz Enea S.A.
Energetycy wyszkolą mundurowych
-To już kolejne tego typu ćwiczenia, które przygotowują żołnierzy WOT do realizacji nowych zadań nałożonych niedawno przyjętą ustawą O obronie Ojczyzny czyli wspierania lokalnych społeczności w sytuacji kryzysowej – mówi mjr Sura.
Rzecznik WOT : Pierwsze ćwiczenia odbyły się już w kilku lokalizacjach i będą nadal realizowane kolejno w województwach i miejscowościach wskazywanych przez przedstawicieli administracji publicznej oraz właściwe zakłady energetyczne. W pierwszej kolejności będą brane pod uwagę rejony, które są najbardziej zagrożone prawdopodobieństwem wystąpienia długotrwałych przerw w dostępie do energii elektrycznej.
Wspólne ćwiczenia żołnierzy WOT „Przyjazna Energia-22" z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich statutowych powinnościach – zastrzegają żołnierze. To jedynie przygotowanie i weryfikacja gotowości ludzi i sprzętu do działań w nadzwyczajnej sytuacji.