Terytorialsi obronią i dostarczą prąd

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 7 brygad od Śląska i Pomorza po Mazowsze i Podkarpacie w tym tygodniu przećwiczą jak najsprawniej dostarczyć energię elektryczną z polowych generatorów instytucjom i mieszkańcom w razie awarii i utraty zasilania.

Publikacja: 30.11.2022 17:26

Terytorialsi obronią i dostarczą prąd

Foto: archiwum prywatne

- Operacja pod kryptonimem „Przyjazna Energia-22" będzie miała praktyczny charakter. W porozumieniu z lokalnymi samorządami w starannie wytypowanych miejscach uznanych przez władze za krytycznie zagrożone ustawimy nasze Kontenerowe Elektrownie Polowe (KEP) i zapewnimy na próbę awaryjne zasilanie w energię elektryczną ważnym obiektom i instytucjom – tłumaczy istotę ćwiczeń mjr Witold Sura rzecznik WOT.

Żołnierze – operatorzy KEP przejdą w tym czasie szkolenie ucząc się od specjalistów z energetyki jak można usprawnić zasilanie w prąd w warunkach kryzysowych – czyli niespodziewanych przerw w dostawach energii na określonym obszarze. Doświadczonych ekspertów w tej dziedzinie zapewnią wojsku czołowe spółki sektora energetycznego m.in. PGE, Tauron Dystrybucja, Energa Operator oraz Enea S.A.

Energetycy wyszkolą mundurowych

-To już kolejne tego typu ćwiczenia, które przygotowują żołnierzy WOT do realizacji nowych zadań nałożonych niedawno przyjętą ustawą O obronie Ojczyzny czyli wspierania lokalnych społeczności w sytuacji kryzysowej – mówi mjr Sura.

Rzecznik WOT : Pierwsze ćwiczenia odbyły się już w kilku lokalizacjach i będą nadal realizowane kolejno w województwach i miejscowościach wskazywanych przez przedstawicieli administracji publicznej oraz właściwe zakłady energetyczne. W pierwszej kolejności będą brane pod uwagę rejony, które są najbardziej zagrożone prawdopodobieństwem wystąpienia długotrwałych przerw w dostępie do energii elektrycznej.

Wspólne ćwiczenia żołnierzy WOT „Przyjazna Energia-22" z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich statutowych powinnościach – zastrzegają żołnierze. To jedynie przygotowanie i weryfikacja gotowości ludzi i sprzętu do działań w nadzwyczajnej sytuacji.

Nowe rozkazy dla WOT

Z chwilą wejścia w życie Ustawy o obronie Ojczyzny zmieniły się procedury działania instytucji państwa w sytuacjach kryzysowych. To wojska obrony terytorialnej odpowiadają obecnie na znaczną część niemilitarnych zadań w sferze działań antykryzysowych MON. Dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a poszczególni dowódcy brygad OT stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia działań ratowniczych ze strony wojska.

Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900 rodzimej produkcji składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 kW i 1 x 400 kW. Segmenty agregatu mogą działać połączone zapewniając maksymalną moc zasilania, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania na dostawy energii da się wykorzystywać tylko pojedyncze moduły KEP. Do ich obsługi są wyznaczani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają odpowiednie uprawnienia. Pod nadzorem doświadczonych operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez całe tygodnie zapewniając w potrzebie awaryjne zasilanie ważnych obiektów czy obszarów – zapewnia rzecznik WOT.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego