Aktualizacja: 16.02.2025 14:38 Publikacja: 23.02.2021 18:15
PKP Cargo finalizuje negocjacje z Inspektoratem Wsparcia dotyczące zawarcia wieloletniej umowy na usługi transportowe na rzecz Wojska Polskiego. Fot. MON/plut. Daniel Chojak.
Foto: PKP Cargo finalizuje negocjacje z Inspektoratem Wsparcia dotyczące zawarcia wieloletniej umowy na usługi transportowe na rzecz Wojska Polskiego. Fot. MON/plut. Daniel Chojak.
Negocjacje w tej sprawie rozpoczęły się 15 lutego, a już dzień później zarząd PKP Cargo poinformował o gotowości złożenia oferty. Według szacunków zamawiającego, umowa może mieć wartość nawet 1,2 mld złotych netto. Przewoźnik ma świadczyć usługi zarówno na terenie kraju, jak i w transporcie międzynarodowym.
Powodem podjęcia negocjacji wyłącznie z PKP Cargo jest, zdaniem zamawiającego, fakt, że tylko ta firma, dzięki będącym w jej dyspozycji zapasom taboru, jest gwarantem ciągłości przewozów kolejowych zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Dodatkowo świadczyła analogiczne usługi w poprzednich latach, które zostały pozytywnie ocenione przez zamawiającego. Co ważne, w ramach programu pozamilitarnych przygotowań obronnych PKP Cargo w latach 2018-19 otrzymała z budżetu MON środki na zakup platform kolejowych do przewozu ciężkiego sprzętu wojskowego. Łącznie przewoźnik ma ich 180. Dzięki umowie z PKP Intercity, PKP Cargo może wypożyczać także wagony pasażerskie niezbędne do pełnego zabezpieczenia usługi transportu sprzętu wojskowego i żołnierzy.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie wspominają w ogóle o gwarancjach wynikających z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego o kolektywnej obronie. To jest sygnał mocno alarmowy – mówi „Rzeczpospolitej” generał Mirosław Różański.
– Rosja buduje masową armię, która będzie liczyła 1,5 mln żołnierzy, wyciąga wnioski z wojny w Ukrainie. Moim zdaniem w ciągu pięciu lat będzie gotowa do agresji na kraje bałtyckie. Czy wtedy NATO będzie gotowe do obrony tych państw? – pyta gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.
Wojskowy Instytut Medyczny wraz z kluczowymi ośrodkami leczniczymi i uczelniami utworzył konsorcjum, którego celem jest rozwijanie wykorzystania technologii robotowej w medycynie.
Ministerstwo Obrony Narodowej wymieni legitymacje emerytów-rencistów wojskowych, bo zbyt słabo są zabezpieczone przed możliwością ich sfałszowania.
Nie powstanie zwarty pas fortyfikacji przy wschodniej granicy, za to zostaną stworzone warunki do budowy umocnień. Nie ma się co spodziewać fajerwerków.
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje szkolenie wojskowe dla chętnych posłów i senatorów. Odbędzie się prawdopodobnie wiosną.
Mariusz Błaszczak, ujawniając plany użycia wojska w czasie kampanii wyborczej, igrał z wiarygodnością naszego państwa. Do politycznej młócki wykorzystał wojsko, a także podległy mu urząd.
Gen. dyw. Dariusz Łukowski zostanie powołany na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Siewierę, który zrezygnował z pełnionej funkcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas