Warto się schylić po pieniądze z budowy amerykańskiego fortu

Rząd mobilizuje przedsiębiorców by skuteczniej niż do tej pory starali się o amerykańskie zamówienia wojskowe w Polsce.

Publikacja: 21.12.2020 15:28

Warto się schylić po pieniądze z budowy amerykańskiego fortu

Foto: Fot./US Army/Jason Johnston

Wartość inwestycji w przyszłe bazy dla stacjonujących naszym kraju grup bojowych US Army liczona jest już w miliardach zł a wejście  do grona certyfikowanych dostawców  otwiera drogę do wielkiego rynku amerykańskich zamówień publicznych – przekonywał   w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

Czytaj także: Wojsko wyszło ze strefy komfortu

Podczas wideokonferencji zorganizowanej w Ministerstwie Rozwoju Pracy i  Technologii wiceminister Tomanek i wspierający go przedstawiciele firmy Poland-U.S. Operations  zachęcali do uważnego studiowania  przygotowanego z myślą o  rodzimych przedsiębiorcach poradnika „Zostań dostawcą wojsk amerykańskich w Polsce” zawierającego podstawowe informacje o procedurach, które wiodą do celu – czyli zarabiania na zleceniach US Army w Polsce ale też po – znalezieniu się w gronie uprawnionych uczestników systemu zamówień rządowych USA – także w samych  Stanach i  innych krajach świata, w których są amerykańskie bazy wojskowe.

Na razie na US Army zarabiają przyjezdni

– Mimo iż  rynek amerykańskich zamówień na różnorodne towary i usługi w związku ze zwiększaniem się obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce szybko rośnie,  wcale nie dominują na nim rodzimi przedsiębiorcy. W przetargach na razie wciąż lepiej radzą sobie zagraniczni poddostawcy, bardziej obyci np. z systemem zamówień NATO.

Czytaj także: Baza lotnicza w Siemirowicach do modernizacji

– A przecież u nas to polskie firmy powinny zdecydowanie bardziej liczyć się w rywalizacji o udział w sojuszniczych inwestycjach mówi wiceminister Tomanek. Przedstawiciele agencji Poland-U.S. Operations przekonywali, że sytuacja się poprawia –  w wielkich inwestycjach budowlanych na terenie bazy lotniczej (i przyszłej pancernej) w podpoznańskim Powidzu uczestniczą już polscy wykonawcy. Wśród kilkunastu beneficjentów są też rodzime spółki usługowe czy produkcyjne, jak m.in dostawca żołnierskiego obuwia  – firma Wojas.

Jak znaleźć wspólny język

Amerykanie twierdzą że warto przełamać bariery językowe, spełnić nieskomplikowane warunki formalne  rejestrować się  w bazach rządowych poddostawców  i zyskać dostęp do bogatej oferty publicznej zamówień do zleceń budowlanych , zaopatrzeniowych  bo drobne usługi bytowe  np. dotyczące sprzątania, ogrodnictwa, czy transportu. Praktycznie wszystkie przetargi kierowane do wielki firm ale też średnich i najmniejszych maja charakter jawny, gwarantują transparentność postępowania. Na koniec liczy się zawsze oferta odpowiadająca precyzyjnie na wymagania przedstawione przez zamawiającego, gwarancja jakości wykonania i oczywiście rozsądna cena –  zachęcają szefowie Poland U.S. Operations.

Czytaj także: Świdwin bazą polskich F-35A?

Ministerstwo rozwoju obiecuje, że będzie wspierać przedsiębiorców decydujących się na  przygotowanie oferty  w ramach zamówień publicznych US Army i przystępowanie do przetargów organizowanych przez amerykańskie wojska stacjonujące w Polsce.

– Planujemy kolejne publikacje, zapewnimy też stałą i aktualną informację. Jednym słowem  jesteśmy  do dyspozycji polskich przedsiębiorców – obiecywał w czwartek wiceminister Tomanek.

Bazy pancerne i lotniska

Biznesowych okazji nie powinno zabraknąć. Ujawnienie latem tego roku niektórych szczegółów umowy między rządem Rzeczpospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o wzmocnionej współpracy obronnej  pozwala  oszacować  skalę  potencjalnych inwestycji ale też potrzeb  personelu wojskowego USA w miejscach  obecnej i przyszłej dyslokacji. Pod Poznaniem  powstanie kompleks dowodzenia i kierowania, centrum informatyczne , setki kwater dla personelu.

Czytaj także: Amerykańska baza w Redzikowie nabiera kształtów

Tylko w Powidzu,  za blisko 190 mln dol wybudowany zostanie kompleks obiektów do obsługi brygady pancernej. Ma się składać między innymi z pięciu magazynów, dwóch wielkopowierzchniowych garaży na czołgi Abrams wozy bojowe i samobieżne haubice Paladin do tego liczne pojazdy wsparcia , składu amunicji i paliw, warsztatów remontowych z 20 stanowiskami naprawczymi a nawet myjni i placu zbiórki pojazdów. Zaplanowano też wzniesienie i wyposażenie obiektów  Centrum Szkolenia Bojowego.

Wysunięte pozycje uderzeniowych dronów

Inwestycje zaplanowano też na poligonie w Żaganiu, dodatkowa infrastruktura wojskowa  m.in koszary powstanie  w Toruniu, Skwierzynie, w okolicach Świętoszowa, gdzie miejsce stacjonowania  trzeba zapewnić kilku tysiącom żołnierzy i personelu pomocniczego. W Świętoszowie przebudowane zostaną linie kolejowe, bocznice  i zlokalizowane magazyny paliw. W Lublińcu  w sąsiedztwie  Wojskowej Jednostki Komandosów, ma powstać baza wojsk specjalnych USA.

Rozbudowa infrastruktury wojskowej w niedalekiej przyszłości spodziewana jest na lotniskach we Wrocławiu-Strachowicach, Krakowie–Balicach i Katowicach – Pyrzowicach. Na kilku już istniejących wojskowych lotniskach rozwijane będą bazy dla bezzałogowych statków powietrznych także klasy MALE czyli uderzeniowych. Zapewne centrum zarządzania flotą bojowych BSL zlokalizowane zostanie w Łasku.

Wartość inwestycji w przyszłe bazy dla stacjonujących naszym kraju grup bojowych US Army liczona jest już w miliardach zł a wejście  do grona certyfikowanych dostawców  otwiera drogę do wielkiego rynku amerykańskich zamówień publicznych – przekonywał   w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

Czytaj także: Wojsko wyszło ze strefy komfortu

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami