Świdwin bazą polskich F-35A?

Brytyjskie F-35B we włoskiej bazie Amendola specjalnie dostosowanej do bazowania włoskich i sojuszniczych samolotów F-35. Fot./Crown Copyright.

Terenowy Oddział Lotniskowy w Gdańsku rozpoczął procedurę przetargową mającą wyłonić podmiot, który zapoczątkuje I etap modernizacji 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie dla potrzeb samolotu wielozadaniowego.

W ramach powyższego przetargu poszukiwany jest wykonawca, który zbuduje drogę samochodową łączącą płytę cargo z drogą kołowania G. Zgodnie z parametrami droga ma mieć 110 metrów długości, 6 metrów szerokości. Jedynym kryterium podlegającym ocenie będzie cena oferty. Podmioty mają czas na składanie ofert do 3 sierpnia tego roku.

Budowa powyższej drogi to nie jedyna inwestycja prowadzona na terenie 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego. 13 lipca zaplanowano podpisanie umowy z firmą Tym-Bud Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski i Przedsiębiorstwem Telekomunikacyjnym TELŁĄCZ Jerzy Markiewicz w sprawie budowy obiektu wojskowej straży pożarnej (koszt 21,4 mln zł brutto).

Czytaj także: Tureckie F-35A trafią do USAF

Obecnie 21. Baza Lotnictwa Taktycznego eksploatuje samoloty Su-22M4/UM3K. W przyszłości maszyny zastąpią zamówione w bieżącym roku wielozadaniowe maszyny piątej generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II. Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej nie poinformowało oficjalnie o planowanych miejscach stacjonowania nowych maszyn. Nieoficjalnie od zawsze wysokie notowania w tej kwestii miała właśnie baza w Świdwinie. W ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się kolejnych inwestycji, a także przebazowania samolotów Su-22 na inne lotnisko w kraju w związku z modernizacją macierzystej bazy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejne M88A2 dla Kuwejtu

Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Kuwejtu partii gąsienicowych wozów zabezpieczenia ...

Siły Powietrzne kupują części do Jastrzębi

31. Baza Lotnictwa Taktycznego z Poznania poinformowała o podpisaniu umów z krajowymi podmiotami dotyczących ...

Rusza budowa nowej generacji strategicznych okrętów podwodnych

W stoczni Huntington Ingalls Industries odbyła się uroczystość inauguracji procesu palenia blach przeznaczonych do ...