Powojskowe grunty antidotum na koronawirusa

Agencja Mienia Wojskowego zaciera ręce. Nawet peryferyjne i niedoceniane dotąd przez rynek budynki i działki z demobilu sprzedają się w pandemii jak świeże bułeczki.

Publikacja: 12.10.2020 12:41

Dziwnów. Działki do najmu. Fot./AMW

Dziwnów. Działki do najmu. Fot./AMW

Foto: Dziwnów. Działki do najmu. Fot./AMW

W przetargach o poarmijne resztówki w zapomnianych leśnych garnizonach bije się po kilku chętnych, a najbardziej zdeterminowani kupcy nie wahają się sięgnąć głęboko do kieszeni.

Czytaj także: Perły demobilu idą do cywila

Perspektywa kryzysu przebudziła i zmobilizowała nawet drobnych inwestorów. Jedni w dawne wojskowe nieruchomości lokują gotówkowe rezerwy w obawie przed inflacją. Inni szukają miejsca do założenia zacisznego rodzinnego azylu na własnym skrawku przekazanej do cywila ziemi. Najlepiej w byłej poligonowej głuszy z dala od cywilizacji.

Cel: własna działka pośrodku niczego

– Nawet opustoszałe i skwapliwie omijane wysłużone kwatery w blokach w garnizonie Leźnica Wielka, 20 kilometrów od Łodzi, w niepewnym czasie pandemii znalazły amatorów – mówi Zbigniew Prokopczyk dyrektor Departamentu Nieruchomości w Agencji Mienia Wojskowego. Mało tego. Boom na mieszkania pod lasem, pośrodku niczego, podbijał ceny i pozwolił Agencji sporo zarobić.

Czytaj także: Superagencja usprawni polski wyścig zbrojeń

Z nadzwyczajnym zainteresowaniem spotkała się np. oferta dzierżawienia nadbałtyckich działek wykrojonych na skrawku powojskowego terenu w Dziwnowie. Obecnie przekształconych w niewielkie kilkusetmetrowe ogródki działkowe.

Ogródkowe starcie nad Dziwną

Zainteresowanie ogródkami przekazywanymi w bezterminową dzierżawę przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Prokopczyk.

– Na każdą pozycję odnotowaliśmy po kilkanaście wpłat wadiów, a stawki czynszów uzyskane na licytacji za najatrakcyjniejsze działki wystrzeliły nawet o 4500 proc. stawki wywoławczej. Tak było np. w przypadku ogródka o powierzchni 160 m kw. leżącego nad brzegiem rzeki Dziwny, w odległości ok. 1,5 km od morza. W sumie szczeciński oddział AMW, w wyniku licytacji wysokości czynszów, za 6 dziwnowskich działek uzyskał przychód na poziomie 34200 zł netto w skali roku. To nawet  kilkadziesiąt razy więcej niż zakładano.

Czytaj także: Polski Holding Obronny wciągnięty w kadrową wirówkę

–  W wielu niesprzedawalnych wcześniej lokalizacjach udało się nam wyprzedawać poligonowe obrzeża i uzyskiwać w przetargach całkiem niezłe przebicie – mówi Prokopczyk.

3000 hektarów pod młotek

Szef departamentu nieruchomości w AMW, twierdzi, że jego firma niezmiennie stara się utrzymać ceny na rozsądnym poziomie. W tym sezonie najtańsze rodzinne działki zlokalizowane w oddalonych od aglomeracji garnizonach wyceniano na 20 – 30 tys. zł. W miastach, nawet w Warszawie, pojedyncze mieszkania wymagające gruntownego remontu można było nabyć nawet za 80 -100 tys. zł.

""

Fot./AMW

radar.rp.pl

Agencja Mienia Wojskowego odpowiada za wyprzedaże niepotrzebnego już armii mienia. Obecnie posiada w zasobach 4156 działek przekazanych przez MON, policję i inne służby podległe ministrowi  spraw wewnętrznych i administracji. Na terenach o powierzchni ok. 3 tys. hektarów jest nadal do zagospodarowania co najmniej 2000 budynków o łącznej pow. 660 tys. m.kw.

Czytaj także: PIAP Space podpisał kontrakt na 2,5 miliona euroz Europejską Agencją Kosmiczną

– W tym roku Agencja  planowała  sprzedaż lub wynajem i dzierżawę powojskowych nieruchomości za 98 mln zł. Dzięki wyraźnemu ożywieniu na rynku, także z powodu szczególnego zainteresowania  nieruchomościami w czasie obecnej pandemii, plan finansowy AMW powinien być wykonany i to jeszcze przed  czasem – zapowiada dyr. Prokopczyk.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego