Defender-Europe 20: Największe ćwiczenie w Europie

Pierwsi żołnierze amerykańscy przybyli do Polski na Defender-Europe 20 – największe od 25 lat europejskie ćwiczenia amerykańskiej armii.

Publikacja: 06.03.2020 13:16

Fot./MON

Fot./MON

Foto: Fot./MON

Przez przejście graniczne z Niemcami przejeżdżają już pierwsze sojusznicze konwoje. Większość transportów kolejowych i drogowych odbywa się wieczorem i w nocy, jednak zdarzają się również przejazdy w dzień. 4 marca kilkadziesiąt niemieckich pojazdów przekroczyło granicę państwową w Kołbaskowie. Wojskowa Komenda Transportu ze Szczecina zabezpieczała ich przejazd na poligon drawski.

Czytaj także: NATO i Ukraina na wspólnych ćwiczeniach

Przemieszczenie sprzętu z zachodniej Europy na poligony do Polski jest logistycznym wyzwaniem. Do zabezpieczenia Defender-Europe 20 siły zbrojne zaangażują 10 000 żołnierzy.

Jak zapewniają dowódcy wojsk amerykańskich rozprzestrzenianie się w Europie koronawirusa nie wpływa na ćwiczenie przerzutu amerykańskich wojsk. Generał dywizji Andrew „Andy” Rohling, zastępca dowódcy amerykańskich wojsk lądowych w Europie (USAREUR) stwierdził, że „chociaż skupiamy się na ćwiczeniu Defender, oczywiście uważnie monitorujemy sytuację związaną z COVID-19 i jego potencjalnym wpływem na nas”. Dodał, że ćwiczenie przerzutu wojsk ma mocne zabezpieczenie medyczne, a dowództwo przygotowuje się na wypadek, gdyby były konieczne zmiany w planach wiążących się z ochroną zdrowia.

Ciężki sprzęt w drodze do Polski na Defender-Europe 20

Generał dywizji Andrew „Andy” Rohling poinformował także, że cztery z dziesięciu statków z ciężkim sprzętem przybiło już do portów. Trzy kolejne jednostki są w drodze. Statki przywiozły około 2 700 z 18 tysięcy jednostek sprzętu. W drodze przez Niemcy i Polskę znajduje się 51 konwojów. Ćwiczący pobrali też 1 400 jednostek sprzętu z jednego z czterech włączonych w ćwiczenie składów ulokowanych w Europie. Trwa etap przyjęcia, wyładunku, przemieszczenia i integracji „wszystkie porty morskie i lotnicze są czynne, granice pozostają otwarte”.

Czytaj także: Rosja szykuje wielkie ćwiczenia wojskowe

Wyładunek sprzętu następuje m.in. w belgijskiej Antwerpii, holenderskim Vlissingen, niemieckim Bremerhaven oraz w przyszłości w estońskim Paldiski. Z informacji, które podaje Bundeswehra wynika, że żołnierze i sprzęt przybywający statkami i samolotami, skorzystają z 14 lokalizacji portów i lotnisk.

""

Fot./U.S. Navy/Bill Mesta

radar.rp.pl

W trakcie ćwiczenia przerzuconych zostanie 13 tys. sztuk sprzętu z przygotowanych zapasów armii USA w Europie (w Belgii, Niemczech, Holandii) ponadto 9 tys. amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Europie i 7 tys. żołnierzy Armii Gwardii Narodowej USA z 12 stanów oraz 750 żołnierzy rezerwy armii amerykańskie. Zorganizowanych zostanie sześć powiązanych z sobą ćwiczeń amerykańskich.

Długie miesiące ćwiczeń podczas Defender-Europe 20

Ćwiczenie prowadzone będzie w pięciu fazach. Przemieszczenie, które rozpoczęło się już w styczniu 2020 r. – obejmuje przerzut jednostek z USA do Europy, pobranie sprzętu z magazynów znajdujących się na terenie Belgii i Niemiec oraz przemieszczenie do właściwych rejonów ćwiczeń. Transport żołnierzy przewidziany jest drogą powietrzną z wykorzystaniem europejskich lotnisk. Sprzęt przetransportowany będzie drogą morską do portów w Niemczech, Holandii i Belgii, a następnie transportem kolejowym i drogowym do rejonów ćwiczeń i miejsc rozmieszczenia m.in. w Polsce. Ćwiczenie Swift Response na przełomie kwietnia i maja będzie operacją desantu powietrznego prowadzoną na poligonach krajów bałtyckich i Gruzji. W części ćwiczenia na Litwie z amerykańską Dywizją Powietrznodesantową współpracować będzie 6. Brygada Powietrzno-Desantowa z Krakowa.

Czytaj także: Francuski lotniskowiec na wspólnych ćwiczeniach

Planowane są też ćwiczenie dowódczo-sztabowe. Wezmą w nich udział: Dywizja z USA, 12. Dywizja Zmechanizowana i Wielonarodowy Korpus Północ – Wschód ze Szczecina oraz Wielonarodowa Dywizja Północ – Wschód z Elbląga.  Częścią tej fazy ćwiczenia będzie także ćwiczenie artyleryjskie Dynamic Front.

Połączone ćwiczenia z wojskami – od 15 do 22 maja 2020 r. obejmować będzie wiele mniejszych ćwiczeń prowadzonych przez poszczególne kraje, z udziałem wojsk, które do Europy przybyły w ramach ćwiczenia Defender-Europe 20 czyli: Spring Storm – desant morski amerykańskiego batalionu piechoty morskiej w Estonii (bez udziału wojsk polskich); Saber Strike – przemieszczenie wojsk i sprzętu USA na teren Litwy przez terytorium Polski; Allied Spirit XI – główny epizod taktyczny tej fazy ćwiczenia – pokonywanie przeszkody wodnej.

""

Fot./U.S. Army/ Eben Boothby

radar.rp.pl

Następnie będzie miał miejsce powrót wojsk i sprzętu do macierzystych jednostek. Z końcem maja 2020 r. wojska USA i innych krajów uczestniczących w ćwiczeniu będą wracać do swoich baz. Sprzęt – podobnie jak w drodze do Europy – przewieziony zostanie drogami morskimi i kolejowymi, a żołnierze drogą lotniczą.

Czytaj także: Co dalej z ćwiczeniem Kraj?

W ramach przerzutu lotniczego wykorzystane będą cywilne porty lotnicze w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Siły sojusznicze powracające z udziału w ćwiczeniu (powrót realizowany będzie od czerwca do sierpnia 2020 r.) wykorzystają do tego celu m.in. porty morskie w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Sprzęt kołowy przemieszczany będzie drogami publicznymi w specjalnie oznaczonych i pilotowanych konwojach, koleją oraz przy pomocy kołowych zestawów niskopodwoziowych przerzucany będzie natomiast ciężki sprzęt gąsienicowy.

Największa aktywność wojskową zaobserwujemy w kwietniu i maju. Wtedy wojsko będzie przemieszczane m.in. na poligon w Drawsku Pomorskim oraz na terenie Belgii, Czech, Estonii, Gruzji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy i Holandii.

W Polsce siły sojusznicze będą obecne w: Bartoszycach, Bemowie Piskim, Biedrusku, Bydgoszczy, Drawsku Pomorskim, Gdyni (Babie Doły), Kielcach, Krakowie, Mirosławcu, Morągu, Powidzu, Pruszczu Gdańskim, Szczecinie, Świdwinie, Świętoszowie, Toruniu, Ustce, Wędrzynie i Żaganiu.

Strategiczny przerzut wojsk

– Ćwiczony w ramach Defender-Europe 20 strategiczny przerzut sił jest jedną z kluczowych zdolności niezbędnych do zapewnienia Polsce trwałego bezpieczeństwa. To ćwiczenie jest wyrazem naszego wspólnego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa. Defender-Europe 20 to także możliwość sprawdzenia się Wojska Polskiego zarówno pod względem planowania logistyki i koordynacji – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas odprawy przed ćwiczeniami.

Czytaj także: Coraz bliżej największych ćwiczeń wojskowych w Polsce

– Ćwiczenie Defender-Europe 20 to dowód na zaangażowania USA w Europie i żywotności gwarancji zapisanych w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. To ćwiczenie nie jest tylko symboliczne, jest istotą tego, co mamy na myśli mówiąc o kolektywnej obronie – stwierdziła w czasie odprawy Georgette Mosbacher ambasador USA w Polsce.

""

Fot./US Army/Sgt. Dommnique Washington.

radar.rp.pl

Defender-Europe 20 jest międzynarodowym ćwiczeniem organizowanym przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie (USAREUR). Weźmie udział około 20 tys. żołnierzy amerykańskich, zabiorą oni z sobą do Europy 13 tys. sztuk sprzętu. Jak podaje amerykańska armia mają do pokonania 4 tys. kilometrów. Manewry potrwają do maja, w Polsce ich aktywna faza zaplanowana jest na kwiecień i maj.

W ćwiczeniu wezmą udział oprócz żołnierzy z USA, także z siedemnastu krajów: Belgia, Kanada, Czechy, Niemcy, Dania, Hiszpania, Estonia, Francja, Wielka Brytania, Gruzja, Włochy, Holandia, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska i Rumunia. Będą oni podczas przerzutu korzystali z polskiej sieci kolejowej, portów morskich, lotnisk, dróg.

W manewrach planowany jest udział ponad 2 tys. żołnierzy z Polski. M.in. z 12. Brygady Zmechanizowanej, 9. Brygady Kawalerii Pancernej.

W tym samym czasie zorganizowane zostaną ćwiczenia Anakonda-20, które „będą przedsięwzięciami skoordynowanymi w wielu obszarach, ale prowadzonymi oddzielnie”.

– Założeniem ćwiczenia Anakonda-20 jest ocena rzeczywistych zdolności SZ RP do jednoczesnej obrony państwa i wsparcia procesu wzmocnienia potencjału obronnego wschodniej flanki NATO na terenie Polski – informuje nas MON.

Z informacji Dowództwa Generalnego wynika, że w tym roku MON zaplanował 181 ćwiczeń wojskowych.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego