MON nie dostał zaproszenia do Moskwy

Resort obrony nie otrzymał żadnego zaproszenia ze strony rosyjskiej w sprawie ewentualnego udziału polskich żołnierzy w rocznicowej paradzie na Placu Czerwonym w Moskwie.

Publikacja: 04.11.2019 18:52

Fot./Kremlin.ru

Fot./Kremlin.ru

Foto: Fot./Kremlin.ru

– Uprzejmie informujemy, że do dzisiaj nie wpłynęło ze strony Federacji Rosji oficjalne zaproszenie dla pododdziału reprezentacyjnego Wojska Polskiego na uroczystości 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Moskwie – taką odpowiedź otrzymała „Rzeczpospolita” z Centrum Operacyjnego MON na zapytanie dotyczące ewentualnego polskiego udziału w moskiewskiej paradzie 9 maja 2020 roku w 75. rocznicę zakończenia wojny.

Czytaj także: Czy Polacy będą paradować na placu Czerwonym?

Resort obrony nie informuje na razie, czy gdyby takie zaproszenie do niego zostałoby przesłane, czy wyrazi zgodę na udział żołnierzy Wojska Polskiego w moskiewskich uroczystościach.

O tym, że Rosjanie planują zaprosić polskich żołnierzy poinformował rosyjski wiceminister obrony, szef Głównego Wydziału Polityczno-Wojskowego Sił Zbrojnych, generał Andriej Kartapołow. Słowa padły w trakcie uroczystości 25-lecia utworzenia organizacji weteranów Głównego Wydziału Politycznego Armii Radzieckiej. Agencja „Interfax” cytując generała napisała, że do udziału w paradzie „planujemy ściągnąć do 20 paradnych pododdziałów z państw – członków WNP”.

– Przyjadą także państwa (byłej) koalicji antyhitlerowskiej. W tym m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Egiptu, Izraela, Iranu, Indii, Chin, Mongolii, Polski i Serbii – powiedział generał. W 2020 r. będzie 75. rocznica zakończenia wojny – stwierdził gen. Kartapołow.

Czytaj także: Rosja uruchamia nowe radary nad Bałtykiem

Jednocześnie poinformował on, że rozpoczęto przygotowania do przeprowadzenia parad 9 maja w 28 miastach.

– W Moskwie, Wołgogradzie, Kerczu (czyli na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie – dop. red.), Murmańsku, Noworosyjsku, Petersburgu, Sewastopolu (również na okupowanym Krymie – dop. red.), Smoleńsku, Tule i 19 miastach, gdzie rozlokowane są sztaby okręgów wojskowych, flot, armii ogólnowojskowych, korpusów armijnych i Flotylli Kaspijskiej – wyjaśnił.

W sumie rosyjskie wojsko weźmie udział w uroczystościach w 374 miejscowościach (w Rosji) oraz siedmiu poza granicami. Uroczystości takie Rosjanie planują m.in. w Syrii, Abchazji, Armenii, Kirgizji, Tadżykistanie i Południowej Osetii.

Czytaj także: Osiem rosyjskich atomowych okrętów podwodnych na Północnym Atlantyku

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego