WOT ma własną szkołę

W Toruniu ruszyło Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Publikacja: 07.06.2019 13:48

Fot./Wojsko Polskie

Fot./Wojsko Polskie

Foto: Fot./Wojsko Polskie

Bez wielkiego rozgłosu zakończył się pierwszy kurs dla kandydatów na instruktorów w Wojskach Obrony Terytorialnej. Tym samym rozpoczęło praktyczną działalność Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Głównym celem tego centrum jest szkolenie instruktorów, którzy będą uczyli sztuki walki żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.

Czytaj także: Ile zarobi ochotnik WOT?

Z informacji przekazanej przez ppłk. Marka Pietrzaka, z dowództwa WOT wynika, że w wojskach tych obowiązuje trzypoziomowy system instruktorski.

– Instruktorem może zostać żołnierz lub pracownik resortu obrony narodowej, który potwierdzi swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wymaganym dla instruktora I, II lub III poziomu – opisuje ppłk. Pietrzak:

  • „Brązowy” – Instruktor poziomu I – może szkolić pod nadzorem instruktora wyższego poziomu.
  • „Srebrny” – Instruktor poziomu II –  może szkolić samodzielnie i być mentorem dla instruktora poziomu I.
  • „Złoty” – Instruktor poziomu III – jest przeszkolony w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć z kandydatami na instruktorów I i II poziomu.

Jak podaje ppłk. Pietrzak zakończył się już pierwszy kurs w Toruniu. Wzięło w nim udział 23 żołnierzy WOT, w tym 4 zawodowych i 19 ochotników (10 z wykształceniem wyższym i 13 średnim).

Czytaj także: Wojsko Obrony Terytorialnej wyszkoli snajperów

Kursu nie ukończyło dwóch żołnierzy, a dwóch kolejnych nie uzyskało certyfikatu instruktora. Kurs przeznaczony był dla kandydatów na instruktorów poziomu I. Szkolenie rozpoczęło się od testu wytrzymałości czyli drużynowego biegu z przeszkodami na odcinku 10 km. W kolejnych dniach uczestnicy kursu przeszli cykl zajęć metodycznych, taktyki oraz strzelań. Kurs zakończył się egzaminem praktycznym.

Szkoła WOT

Samo centrum powstało w lipcu 2018 roku. Komendantem placówki jest płk Mariusz Miechowicz.

– Domeną CS WOT jest przygotowanie instruktora, dowódcy i lidera, a przywództwo jest jednym z priorytetów działania placówki. Działalność centrum skupia się na przygotowaniu żołnierzy do realizacji zadań w strukturach brygad OT. W okresie przejściowym, do czasu osiągnięcia pełnej gotowości i powołania szkoły podoficerskiej, centrum będzie prowadziło kursy podoficerskie oraz szkolenie specjalistyczne kandydatów na oficerów – opisuje ppłk. Pietrzak.

Czytaj także: Saperzy z żandarmerii dostaną nowy sprzęt

Jednym z zadań Centrum Szkoleniowego WOT będzie przygotowanie zaawansowanego kursu lekkiej piechoty zbliżonego do amerykańskiego kursu „RANGERS”. Rozwiązania te zostaną wypracowane w trakcie wizyty w Toruniu żołnierzy z Gwardii Narodowej USA. Taki kurs będzie organizowany raz w roku.

W nowym Centrum nie tylko będą się szkolili żołnierze WOT, ale też innych rodzajów sił zbrojnych, w tym żołnierze innych państw. W programie przewidziano szkolenia działań przeciw hybrydowych i ruchu oporu.

Czytaj także: Coraz bliżej największych ćwiczeń wojskowych w Polsce

W ramach CS WOT będzie funkcjonowała Szkoła Podoficerska WOT. Placówka wystartuje na jesieni. Pierwsze kursy będą mogły ruszyć wiosną 2020 roku.

Bez wielkiego rozgłosu zakończył się pierwszy kurs dla kandydatów na instruktorów w Wojskach Obrony Terytorialnej. Tym samym rozpoczęło praktyczną działalność Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Głównym celem tego centrum jest szkolenie instruktorów, którzy będą uczyli sztuki walki żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego