Posłowie nie rezygnują. Pytają, czy ORP Bielik spełnia normy ochrony środowiska?

Okręt podwodny ORP Bielik podczas przeglądu w Stoczni Marynarki Wojennej. Fot./Marynarka Wojenna.

Na stronie internetowej Sejmu RP umieszczono treść interpelacji poselskiej w sprawie okrętów podwodnych eksploatowanych przez Marynarkę Wojenną. Pojawia się także kwestia planowanych zakupów.

Autorami interpelacji są Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun, Artur Dziambor i Janusz Korwin-Mikke (wszyscy należący do koła poselskiego Konfederacja). Jest ona owocem odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej z 16 września tego roku, w której wiceminister Wojciech Skurkiewicz poinformował, że eksploatacja okrętów podwodnych typu Kobben prowadzona jest zgodnie z zasadami BHP.

Czytaj także: Polskie okręty podwodne spełniają normy BHP

Tym razem posłowie pytają resort obrony o kolejne kwestie związane z eksploatacją dwóch pozostających w linii  okrętów typu Kobben i dotyczą następujących kwestii:

 • Na podstawie jakich przetargów, od jakiej firmy, za jakie kwoty i w jakim okresie zostały zakupione części zamienne do okrętów Kobben?
 • Czy okręty podwodne Kobben są zdolne do bezpiecznego zanurzenia? Jeśli tak, to kiedy było to ostatnio testowane i na jakiej głębokości?
 • W jakich ćwiczeniach międzynarodowych ostatnio brał udział ORP Bielik?
 • Jaka firma lub instytucja przeprowadza inspekcje techniczne na ORP Bielik i gdzie można znaleźć wyniki takich inspekcji?
 • Czy ORP Bielik, jako okręt z napędem diesel-elektrycznym, spełnia normy ochrony środowiska?
 • Czy przeprowadzano badania dotyczące emisji spalin spowodowanej użyciem ORP Bielik?
 • Czy nie uważa Pan, że dobrym pomysłem na promocję Polski na arenie międzynarodowej byłby rejs jednego z okrętów klasy Kobben dookoła świata i czy taki rejs byłby technicznie możliwy?
 • Czy ministerstwo ma plan włączenia polskich okrętów, których wiek często przekracza 50 lat, do kolekcji muzeów związanych z Marynarką Wojenną? Pytanie tyczy się okrętów takich jak na przykład ORP Flaming i ORP Czajka.
 • Do kiedy planowane jest wycofanie okrętu ORP Bielik z użycia?
 • Na jakim etapie jest przetarg na zakup nowych okrętów podwodnych?
 • Kiedy docelowo Polska ma otrzymać nowe okręty podwodne?
 • Czy ministerstwo planuje wsparcie krajów rozwijających poprzez transfer technologii w dziedzinie używania sprzętu poradzieckiego i takiego mającego około 50 lat, czyli np. czołgów T-72, wozów bojowych BWP-1, pojazdów BRDM-2, wyrzutni rakiet BM-21 Grad czy zestawów przeciwlotniczych 9K33 Osa?

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Niedoszłe polskie fregaty podniosły chilijskie bandery

W Sydney, bez rozgłosu, odbyła się skromna uroczystość przekazania i podniesienia bander Marynarki Wojennej ...

Prototypowe okręty wielozadaniowe LCS zostaną wycofane ze służby w US Navy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podjął decyzję o przedwczesnym wycofaniu prototypowych wielozadaniowych okrętów klasy LCS ...

Startuje przetarg na wozy zabezpieczenia technicznego

Inspektorat Uzbrojenia opublikował zaproszenie do udziału w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu wozów zabezpieczenia technicznego dla ...