Polskie okręty podwodne spełniają normy BHP

Okręt podwodny ORP Bielik (296) typu Kobben. Fot./Marynarka Wojenna.

Na stronach internetowych Sejmu RP opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację poselską dotyczącą okrętów podwodnych typu Kobben.

Posłowie Michał Urbaniak i Konrad Berkowicz (Konfederacja Wolność i Niepodległość) na początku sierpnia zwrócili się do resortu obrony z interpelacją dotyczącą okrętów typu Kobben. Pytania dotyczyły przystosowania ORP Bielik do funkcji muzealnych, a także tego czy eksploatacja jednostek tego typu jest zgodna z normami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nie zagraża bezpieczeństwu załogi. Posłowie proponowali także rejs jednostki dookoła świata bądź trasą ucieczki ORP Orzeł z Tallina.

Ostatecznie wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz odpowiedział tylko na część pytań. Przede wszystkim wyjaśnił, że naprawa ORP Bielik, przeprowadzona w 2019 r., nie obejmowała przygotowania jednostki dla osób niepełnosprawnych. To dlatego, gdyż nie prowadzono wówczas żadnych prac przygotowujących jednostkę do pełnienia funkcji okrętu-muzeum. Dodatkowo Skurkiewicz jasno poinformował, że eksploatacja okrętów typu Kobben jest zgodna z normami BHP i nie zagraża bezpieczeństwu ich załóg.

Czytaj także: Posłowie pytają. Kobbenem dookoła świata?

Obecnie w Marynarka Wojenna eksploatuje dwa okręty typu Kobben ‒ ORP Bielik i ORP Sęp. Miałby je zastąpić przynajmniej jeden szwedzki okręt podwodny typu A17 Södermanland. Negocjacje w prawie zakupu dwóch takich jednostek prowadzone są od listopada 2019 r.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańsko-amerykański pojedynek w Niemczech

Sikorsky Aircraft złożył ofertę w programie Schwerer Transporthubschrauber (STH), związanym z zakupem dla Bundeswehry ...

Umowa na produkcję nowej broni precyzyjnej

Koncern BAE Systems podpisał kontrakt dotyczący produkcji i dostaw modułów naprowadzania na odbite światło ...

S-70i Black Hawk. Fot./Lockheed Martin.

Kolejne Black Hawki z Mielca dotarły na Filipiny

Z międzynarodowego Portu Lotniczego w Rzeszowie-Jasionce odleciało pięć wielozadaniowych śmigłowców transportowych S-70i Black Hawk. ...