Posłowie pytają. Kobbenem dookoła świata?

Okręt podwodny ORP Sęp (295) typu Kobben. Fot./Łukasz Pacholski.

Na stronach Sejmu opublikowano interpelację posłów Konrada Berkowicza  i Michała Urbaniaka (obaj Konfederacja Wolność i Niepodległość) w sprawie okrętów Marynarki Wojennej.

Pytania, skierowane do Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczyły przede wszystkim stanu technicznego okrętów podwodnych typu Kobben.

Posłowie zwrócili się do obu ministerstw z sześcioma pytaniami. Obejmowały one następujące kwestie:

  • Czy remont na ORP Bielik obejmował także przystosowanie okrętu do funkcji muzeum poprzez instalacje muzealnych tablic informacyjnych dotyczących historii okrętu, jak i jego wyposażenia?
  • Czy remont obejmował także przystosowanie okrętu do potrzeb niepełnosprawnych zwiedzających?
  • Czy korzystanie z okrętów typu (w oryginale klasy) Kobben jest zgodne z zasadami BHP i nie zagraża bezpieczeństwu załogi?
  • Czy w przypadku okrętów typu Kobben ich wartość muzealna nie przewyższa wartości bojowej?
  • Czy nie uważa Pan, że dobrym pomysłem na promocję Polski na arenie międzynarodowej byłby rejs jednego z okrętów klasy Kobben dookoła świata lub chociaż trasą ucieczki z Tallina okrętu ORP Orzeł?
  • Czy ministerstwo ma plan włączenia polskich okrętów, których wiek często przekracza 50 lat, do kolekcji muzeów związanych z Marynarką Wojenną? Pytanie tyczy się okrętów takich jak np. niszczyciele min ORP Flaming i ORP Czajka.

Obecnie Marynarka Wojenna eksploatuje trzy okręty podwodne. ORP Orzeł (znajdujący się w ciągłym remoncie od czerwca 2014 r.) i dwa okręty typu Kobben (ORP Bielik i ORP Sęp). Według informacji resortu obrony, w ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się zawarcia umowy ze Szwecją w sprawie zakupu przynajmniej jednego używanego okrętu podwodnego typu Västergötland.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Grupa uderzeniowa lotniskowca (CSG) HMS Queen Elizabeth. Fot./Crown Copyright/Royal Navy.

Grupa uderzeniowa lotniskowca HMS Queen Elizabeth osiągnęła wstępną gotowość operacyjną

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Grupa Uderzeniowa Lotniskowca CSG (Carrier Strike Group), utworzona wokół ...

NATO zaniepokojone niebywałą aktywnością rosyjskiej floty podwodnej

Rosja stale zwiększa liczbę operacji podwodnych, szczególnie na północnym Atlantyku i Morzu Norweskim – ...

Serbia odbiera śmigłowce Airbusa

Airbus oficjalnie przekazał Ministerstwu Obrony Serbii pierwszy wielozadaniowy śmigłowiec H145M. Zawarty w grudniu 2016 ...