Okręt podwodny ORP Sokół w oczekiwaniu na przeholowanie do PGZ Stoczni Wojennej, gzie przejdzie pierwszy etap adaptacji do celów wystawienniczych. Fot./Muzeum Marynarki Wojennej.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni poinformowało o podpisaniu dwóch umów, w wyniku których placówka wzbogaci się o okręt podwodny typu Kobben, dawny ORP Sokół.

Dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń podpisał umowę z Komendą Portu Wojennego Gdynia o przejęciu wycofanego okrętu podwodnego, a także z PGZ Stocznią Wojenną w sprawie wyslipowania jednostki, a także umycia jej i zabezpieczenia, co ma stanowić przygotowanie do prac adaptacyjnych na cele muzealne.

Czytaj także: ORP Orzeł doczeka się naprawy

Dawny ORP Sokół to jeden z czterech okrętów podwodnych typu Kobben, który trafił do eksploatacji w Marynarce Wojennej z Norwegii w czerwcu 2002 r. Służbę zakończył w czerwcu 2018 r., po przebyciu prawie 26 000 mil morskich pod biało-czerwoną banderą. W 2018 r. Muzeum Marynarki Wojennej otrzymało zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej na przejęcie jednostki do celów muzealnych. Według ówczesnych planów miała ona stanąć w specjalnie przygotowanym suchym doku w centrum Gdyni.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Odbudowa rosyjskiego lotniskowca bliska nieopłacalności

Straty spowodowane przez pożar na „Admirale Kuzniecowie” są niemal równe wartości okrętu. – Wstępnie ...

Singapurski debiut F-5TH

Siły Powietrzne Królestwa Tajlandii zaprezentowały samoloty bojowe Northrop F-5TH Tiger II, które zostały poddane ...

SkyCeptor pasuje do „Narwi”

Do końca miesiąca Raytheon spodziewa się decyzji US Army w sprawie wyboru nowego radaru ...