Szkolno-treningowy MiG-29UB z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Fot./23. BLT.

W 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim wznowiono loty samolotów myśliwskich MiG-29.

Wznowienie lotów stanowi pokłosie decyzji z 25 listopada o kontynuacji eksploatacji tych maszyn. Loty MiG-ów-29 wstrzymano w Siłach Powietrznych po wypadku maszyny z mińskiej bazy 4 marca br. pod Węgrowem.

Czytaj także: Czarna seria myśliwców Mig-29

Pierwszy lot wykonano na maszynie dwumiejscowej, a za sterami zasiadali doświadczeni piloci instruktorzy. Miało to związek z zamiarem jak najszybszego wznowienia szkolenia pilotów, których dopuszczenia do wykonywania czynności lotniczych w czasie lotu po 6 miesiącach utraciły aktualność.

Według komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej, pierwsi piloci muszą wykonać cztery loty na dwumiejscowych maszynach. Później do lotów kontrolnych mają zostać dopuszczeni koleni. Cała procedura może potrwać około pół roku. Przypomnijmy, że wstrzymanie lotów samolotów MiG-29 było skutkiem serii wypadków z udziałem maszyn. W ciągu ostatnich lat utracono cztery samoloty, w tym dwa podczas szkolenia w powietrzu.

Czytaj także: Okolicznościowe malowanie malborskich myśliwców MiG-29

Według MON w pełnej gotowości operacyjnej pod koniec listopada było pięć MiG-ów-29. Kolejnych 12 oczekiwało na loty testowe po wykonanych pracach obsługowych. Dodatkowo na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy znajduje się ok. dziesięciu myśliwców i maszyn szkolno-treningowych przechodzących obsługi okresowe oraz doposażenie.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wojsko kupuje samochody chłodnie

4. Regionalna Baza Logistyczna podpisała umowy na zakup partii samochodów chłodni, które trafią w ...

MON o zakupie okrętów podwodnych

Na stronach Sejmu RP pojawiła się odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację poselską dotyczącą ...

Rosja wprowadza myśliwiec nowego pokolenia

Do końca bieżącego roku do służby w rosyjskim lotnictwie wejdzie Su-57.  Dostawa pierwszego samolotu ...