Wizyta w Stanach Zjednoczonych

Fot./MON/

Prezydent Andrzej Duda oraz Minister Mariusz Błaszczak rozpoczęli wizytę w Stanach Zjednoczonych. Ważnym elementem, trwającej do 13 czerwca obecności, są kwestie militarne.

Pierwszego dnia minister Błaszczak odwiedził bazę lotniczą Eglin. Tam, wraz z członkami delegacji, zapoznał się z programem rozwoju wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Jak powszechnie wiadomo, w maju polski rząd wystosował LoR w sprawie możliwości zakupu 32 samolotów tego typu. Wydanie zgody na sprzedaż oraz wystosowanie LoA spodziewane jest na koniec bieżącego roku.

Czytaj także: F-35A Lightning II bliżej Polski

W kolejnych dniach delegacja będzie w Waszyngtonie, gdzie planowane są rozmowy w Pentagonie oraz Białym Domu. Wśród tematów wymienia się zacieśnienie współpracy wojskowej oraz ogłoszenie decyzji o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich na terytorium Polski. Obecnie obejmuje ona rotacyjne wizyty lotnictwa w bazach w Krzesinach oraz Powidzu, a także trzon batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje w Orzyszu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Lockheed Martin i PGZ umówiły się na długofalową współpracę

Lockheed Martin i spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej będą współpracować przy obsłudze i naprawach eksploatowanych ...

Śmigłowiec bojowy Mi-28. Historia powstania śmigłowca Havoc

16 grudnia 1976 r. rząd ZSRR zamówił śmigłowiec bojowy nowej generacji, który miał zastąpić ...

Kolejna partia ACV dla US Marines

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał z koncernem BAE Systems kontrakt dotyczący produkcji trzeciej partii ...